وبلاگ فروهر

دمای رنگ نور | تاثیرگذارترین عامل در زیبایی منزل چیست؟

دمای رنگ نور چیست

دمای رنگ نور به رنگ نور خروجی از یک لامپ یا منبع نوری می گویند. سوال دمای رنگ نور چیست یکی از پرسش های اساسی در نورپردازی است که ممکن است در هنگام خرید یک لوستر یا چراغ جدید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. دمای رنگ نور یک پارامتر فیریکی است که با واحد کلوین مشخص می شود. دمای رنگ نور میزان گرمی یا سردی نور است و درجه حرارت نور را مشخص می کند. درواقع هر چه دمای رنگ نور بیشتر باشد رنگ نور سردتر است و هرچه این عدد کمتر باشد نور گرم تر است.

دمای رنگ نور گرم و سرد یعنی چه؟

همانطور که گفتیم دمای رنگ نور یک کمیتی فیزیکی است که با اعدادی بین 1000 تا 10 هزار کلوین مشخص می شود. هر چه این عدد کمتر و به 1000 نزدیک تر باشد رنگ نور گرم تر است. به طور مثال رنگ نور گرم به نورهایی مثل نور خورشید یا شعله شمع می گویند. درحالی که نور سرد بیشتر به عدد 10000 هزار نزدیک است و رنگ نور آبی و سفید دیده می شود.

حتما شما هم دکوراسیون های مختلفی را دیده اید که در هرکدام از آنها یک رنگ نور بیشتر استفاده شده است. تحقیقات نشان می دهد در روشنایی یک فضا باید از ترکیب هر دو رنگ نور استفاده کرد. در ادامه می خواهیم در مورد این مورد مهم در انتخاب لامپ یا چراغ مناسب اطلاعاتی را به شما بدهیم.

رنگ نور گرم و نور سرد برای چه فضاهایی مناسب هستند؟

حال که با تعریف این دو موضوع آشنا شدید می خواهیم به شما اطلاعات کامل تری در مورد فضاهای مناسب برای هرکدام از این دمای رنگ نور بدهیم. اما همانطور که گفتیم سعی کنید از یک رنگ نور به تنهایی برای یک فضا استفاده نکنید.

دمای رنگ نور سرد معمولا حس تمیزی را به افراد منتقل می کنند. از آنجایی که این رنگ نور بیشتر به رنگ آبی یا سفید دیده می شوند درنتیجه برای فضاهایی مثل بیمارستان یا کلینیگ بسیار مناسب اند چون حس بهتری را به افراد حاضر در محیط منتقل می کنند.

اما رنگ نور گرم بیشتر نشان دهنده فعالیت و صمیمیت یک محیط است. در نتیجه بهتر است در فضاهایی مانند پذیرایی یا نشیمن استفاده شود تا به افراد حس گرمی را منتقل کند. هم چنین این رنگ نور بهترین گزینه برای استفاده در رستوران و کافی شاپ می باشد چون علاوه بر ایجاد حس صمیمیت، در لذت بردن از غذا نیز تاثیر زیادی دارد.

 

اما برای انتخاب درست دمای نور رنگ منزل خود بهتر است از ترکیب هر دو رنگ استفاده کنید. هم چنین نکته مهم در این انتخاب در نظرگرفتن دکوراسیون فضا نیز است. اگر رنگ دیوارهای فضا و سایر المان های دکوراسیون به رنگ های گرم نزدیک تر است، بهتر است از رنگ نور سر استفاده کنید تا باعث زیبایی و بهتر دیده شدن دکوراسیون و نور پردازی شود. به طور کلی همیشه سعی کنید مقداری تضاد در نورپردازی با سایر المان های دکوراسیون خود ایجاد کنید. این کار روح تازه به منزل و محیط کار شما می بخشد.

دمای نور

پرکاربردترین محدوده های دمای رنگ نور

طبق استانداردهای بین المللی دمای رنگ نور در سه محدوده کلی تعریف شده است تا شرکت های تولیدی در زمینه نورپردازی از آن استفاده کنند. از آنجایی که شما هم در هنگام خرید آباژور، لوستر یا آویز با این اصظلاحات روبرو می شوید، این اصطلاحات را به شما خواهیم آموخت تا بهتر بتوانید در هنگام خرید تصمیم بگیرید.

دمای رنگ نور سفید گرم یا warm white

این دمای رنگ نور در محدوده کمتر از 3300 کلوین می باشد. همانطور که از عکس بالا مشخص است در این محدوده نور به رنگ زرد بیشتر دیده می شود. رنگ نور سفید گرم را در بازار به نام آفتابی می شناسند و از قدیم با لامپ های رشته ای همراه ما بوده است.

دمای نور طبیعی یا natural white

این دمای رنگ نور بین محدوده 3300 تا 5500 کلوین می باشد. در بازار این رنگ نور را به عنوان سفید طبیعی یا نرمال می شناسند. این دمای رنگ نور نزدیک به نوری است که به صورت طبیعی در زیر در اتاق مشاهده می کنیم.

دمای نور سفید سرد یا cool white

این دمای نور بالاتر از 5500 کلوین می باشد. این رنگ نور از طیف آبی تا سفید را شامل می شود و در بازار آن را به رنگ نور مهتابی می شناسند.

حال با دانستن این اطلاعات بهتر می توانید در مورد خرید لوستر یا آباژور خود تصمیم گیری کنید. برای انتخاب یک چراغ مناسب حتما مواردی را که در ادامه می گوییم را هم در نظر بگیرید.

دمای رنگ نور چیست

دمای رنگ مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

حال که پاسخ سوال دمای رنگ نور چیست را پیدا کردیم، بهتر است در مورد انتخاب درست رنگ نور هم اطلاعاتی داشته باشیم. تحقیقات روانشناسی نشان می دهد که دمای نور یک محیط در میزان روحیه افراد و آرامش آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. در نتیجه شما نیز باید در هنگام خرید چراغ به این ویژگی بیشتر توجه کنید. پیشنهاد فروهر به شما این است که در انتخاب دمای رنگ نور به این موارد توجه کنید:

دکوراسیون محیط

همانطور که گفتیم در انتخاب رنگ نور به دکوراسیون منزل یا محیط کار خود دقت کنید. ببینید اکثر المان های موجود در فضا از رنگ های سرد یا گرم تشکیل شده اند و سپس رنگ نور منبع نوری را از رنگ های متضاد انتخاب کنید. این کار علاوه بر زیباتر شدن دکوراسیون، به بالانس شدن رنگ هم کمک می کند.

ابعاد و کاربری محیط

هر یک از رنگ نورها می توانند به بزرگتر یا کوچک تر دیده شدن فضای شما کمک کنند. پس سعی کنید از رنگ نور مناسب با فضای خود استفاده کنید. هم چنین همانطور که گفتیم هر رنگ نور نشان دهنده یک بازخورد روانشناسی در افراد است و بهتر است در کاربری های مختلف از دمای نور متناسب با همان محیط استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که این دمای رنگ نور با شدت نوری که انتخاب می کنید هم مرتبط است و بهتر است در هنگام خرید به این نکته هم توجه داشته باشید. فروهر در یک مقاله جداگانه در این مورد اطلاعات کافی را در مورد شار نوری داده است که می توانید از آن هم استفاده کنید. همه این موضوعات در کنار هم به شما کمک می کنند تا بتوانید محیط منزل خود را بهتر کنید و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.

شما بیشتر چه دمای نوری را برای منزل خود می پسندید و چه ویژگی های مثبتی از آن دریافت کردید؟

 

دمای رنگ نور

هم چنین می توانید برای مقایسه رنگ نور آفتابی، مهتابی و نور طبیعی در محصولات تولیدی فروهر، ویدیوی زیر را ببینید تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =