وبلاگ فروهر

دمای رنگ نور | تاثیرگذارترین عامل در زیبایی منزل چیست؟

دمای رنگ نور | تاثیرگذارترین عامل در زیبایی منزل چیست؟

دمای رنگ نور به رنگ نور خروجی از یک لامپ یا منبع نوری می گویند. سوال دمای رنگ نور چیست یکی از پرسش های اساسی در نورپردازی است که ممکن است در هنگام خرید یک لوستر مدرن یا آباژور ایستاده جدید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. دمای رنگ نور یک پارامتر فیریکی است که با واحد کلوین مشخص می شود. دمای رنگ نور میزان گرمی یا سردی نور است و درجه حرارت نور را مشخص می کند. درواقع هر چه دمای رنگ نور بیشتر باشد رنگ نور سردتر است و هرچه این عدد کمتر باشد نور گرم تر است. در انتها نیز یک ویدیو برای بررسی بهتر رنگ نور محصولات فروهر دیزاین برای شما قرار داده ایم تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

تفاوت دمای رنگ نور

دمای رنگ نور گرم یا نور سرد؟

آیا وقتی می خواهید یک محصول با چراغ های SMD خرید کنید، بین نور گرم یا نور سرد گیج می شوید؟ شاید در حال بازسازی خانه خود هستید و به این فکر می کنید که از نور گرم در آشپزخانه استفاده کنید یا نور سرد؟

شاید مطمئن نیستید که کدام دمای رنگ برای یک اتاق خواب آرام بهتر است؟ خوب نگران نباشید، در اینجا  راهنمای مفید را برای دمای رنگ و اینکه کدام برای خانه شما مناسب‌تر است را گردآوری کرده‌ایم.

همانطور که می دانید دمای رنگ نور یک کمیتی فیزیکی است که با اعدادی بین 1000 تا 10 هزار کلوین مشخص می شود. هر چه این عدد کمتر و به 1000 نزدیک تر باشد رنگ نور گرم تر است. به طور مثال رنگ نور گرم به نورهایی مثل نور خورشید یا شعله شمع می گویند. درحالی که نور سرد بیشتر به عدد 10000 هزار نزدیک است و رنگ نور آبی و سفید دیده می شود.

حتما شما هم دکوراسیون های مختلفی را دیده اید که در هرکدام از آنها یک رنگ نور بیشتر استفاده شده است. تحقیقات نشان می دهد در روشنایی یک فضا باید از ترکیب هر دو رنگ نور استفاده کرد. در ادامه می خواهیم در مورد این مورد مهم در انتخاب لامپ یا چراغ مناسب اطلاعاتی را به شما بدهیم.

رنگ نور گرم و نور سرد برای چه فضاهایی مناسب هستند؟

حال که با تعریف این دو موضوع آشنا شدید می خواهیم به شما اطلاعات کامل تری در مورد فضاهای مناسب برای هرکدام از این دمای رنگ نور بدهیم. اما در نظر داشته باشید که بهتر است از یک رنگ نور به تنهایی برای یک فضا استفاده نکنید.

به غیر از بهره وری انرژی و دوام، یکی از بزرگترین تفاوت‌های لامپ‌های LED با محصولات سنتی مانند لامپ‌های هالوژن یا رشته‌ای این است که در طیف وسیع‌تری از دمای رنگ قرار دارند.

دمای رنگ نور سرد معمولا حس تمیزی را به افراد منتقل می کنند. از آنجایی که این رنگ نور بیشتر به رنگ آبی یا سفید دیده می شوند درنتیجه برای فضاهایی مثل بیمارستان یا کلینیگ بسیار مناسب اند چون حس بهتری را به افراد حاضر در محیط منتقل می کنند.

دمای رنگ نور چیست

اما رنگ نور گرم بیشتر نشان دهنده فعالیت و صمیمیت یک محیط است. در نتیجه بهتر است در فضاهایی مانند پذیرایی یا نشیمن استفاده شود تا به افراد حس گرمی را منتقل کند. هم چنین این رنگ نور بهترین گزینه برای استفاده در رستوران و کافی شاپ می باشد چون علاوه بر ایجاد حس صمیمیت، در لذت بردن از غذا نیز تاثیر زیادی دارد.

اما برای انتخاب درست دمای نور رنگ منزل خود بهتر است از ترکیب هر دو رنگ استفاده کنید. هم چنین نکته مهم در این انتخاب در نظرگرفتن دکوراسیون فضا نیز است. اگر رنگ دیوارهای فضا و سایر المان های دکوراسیون به رنگ های گرم نزدیک تر است، بهتر است از رنگ نور سر استفاده کنید تا باعث زیبایی و بهتر دیده شدن دکوراسیون و نور پردازی شود. به طور کلی همیشه سعی کنید مقداری تضاد در نورپردازی با سایر المان های دکوراسیون خود ایجاد کنید. این کار روح تازه به منزل و محیط کار شما می بخشد. جدول زیر اطلاعات بیشتری را به طور کلی در اختیار شما قرار می دهد.

درجه کلوین

رنگ نور

رنگ

ویژگی

مناسب

2000 - 3000

آفتابی

نارنجی مایل به زرد یا طلایی

آرام، دنج، خونگرم و صمیمی

نشیمن، اتاق های خواب، نورپردازی تزئینی، نورپردازی باغ

3000 - 4500

مهتابی

سفید روشن

روشن، پر جنب و جوش، واضح، صمیمی

آشپزخانه، حمام،دفتر خانگی، محیط کاری و تجاری

4500 - 6500

نور طبیعی

سفید مایل به کرم

روشنگر، قدرتمند، هوشیار، به نور روز 

گاراژ و کارگاه،  پروژکتور و چراغ های امنیتی

دمای نور

پرکاربردترین محدوده های دمای رنگ نور

طبق استانداردهای بین المللی دمای رنگ نور در سه محدوده کلی تعریف شده است تا شرکت های تولیدی در زمینه نورپردازی از آن استفاده کنند. از آنجایی که شما هم در هنگام خرید آباژور، لوستر یا آویز با این اصطلاحات روبرو می شوید، این اصطلاحات را به شما خواهیم آموخت تا بهتر بتوانید در هنگام خرید تصمیم بگیرید.

دمای رنگ نور سفید گرم یا warm white

نور سفید گرم یکی از محبوب ترین نورها در خانه به خصوص در نشیمن یا جایی که می خواهید فضایی خانگی، مهمان پذیر و آرامش بخش ایجاد کنید. چراغ‌های سفید گرم دارای رنگ زرد مایل به نارنجی است که شبیه به لامپ‌های رشته‌ای یا هالوژن سبک قدیمی‌تر است. بهترین مکان برای استفاده از لامپ‌های سفید گرم، جایی است که زمان زیادی را برای استراحت سپری می‌کنید، مانند اتاق خواب، پذیرایی یا نشیمن، اتاق غذاخوری، باغ‌ها. لامپ های سفید گرم در آباژور رومیزی و چراغ های کنار تخت نیز عالی هستند. در مقاله رنگ نور مناسب اتاق به طور کامل در مورد این موضوع صحبت کردیم.

این دمای رنگ نور در محدوده کمتر از 3300 کلوین می باشد. همانطور که از عکس پایین مشخص است در این محدوده نور به رنگ زرد بیشتر دیده می شود. رنگ نور سفید گرم را در بازار به نام آفتابی می شناسند و از قدیم با لامپ های رشته ای همراه ما بوده است.

دمای رنگ نور گرم یا سرد

دمای نور طبیعی یا natural white

نور طبیعی دقیقاً همان کاری را می‌کند که نور روز دارد و در واقع آن را تکرار می‌کند. این نوع چراغ‌ها بسیار روشن و قدرتمند هستند، بنابراین اغلب در محیط‌های تجاری مانند حیاط، محوطه‌های جلویی، مکان‌های ورزشی و به عنوان پروژکتور و چراغ‌های امنیتی استفاده می‌شوند. در محیط خانه، مردم اغلب از آنها به عنوان چراغ های راهرو یا باغ استفاده می کنند.

این دمای رنگ نور بین محدوده 3300 تا 5500 کلوین می باشد. در بازار این رنگ نور را به عنوان سفید طبیعی یا نرمال می شناسند. این دمای رنگ نور نزدیک به نوری است که به صورت طبیعی در زیر در اتاق مشاهده می کنیم.

دمای نور سفید سرد یا cool white

نور سفید  در واقع همان نور سرد، روشن‌ و پر جنب و جوش‌ می باشد که بیشتر به سمت انتهای آبی طیف رنگ است. این نور به نور روز نزدیکتر از یک لامپ سفید گرم به نظر می رسد. برای مکان‌های شلوغ‌تر و پر جنب و جوش‌تر خانه که به چیزی کمی روشن‌تر نیاز دارید، مناسب‌تر هستند. این نور در آشپزخانه ، حمام، دفاتر و سایر محیط های کاری بسیار محبوب هستند. لامپ های سفید خنک بسیار به لامپ های مهتابی فلورسنت قدیمی نزدیک تر هستند. نور سفید سرد اغلب در اماکن تجاری استفاده می شود.

این دمای نور بالاتر از 5500 کلوین می باشد. این رنگ نور از طیف آبی تا سفید را شامل می شود و در بازار آن را به رنگ نور مهتابی می شناسند.

دمای رنگ نور چیست

دمای رنگ مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

حال که پاسخ سوال دمای رنگ نور چیست را پیدا کردیم، بهتر است در مورد انتخاب درست رنگ نور هم اطلاعاتی داشته باشیم. تحقیقات روانشناسی نشان می دهد که دمای نور یک محیط در میزان روحیه افراد و آرامش آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. در نتیجه شما نیز باید در هنگام خرید چراغ به این ویژگی بیشتر توجه کنید. پیشنهاد فروهر به شما این است که در انتخاب دمای رنگ نور به این موارد توجه کنید:

دکوراسیون محیط

همانطور که گفتیم در انتخاب رنگ نور به دکوراسیون منزل یا محیط کار خود دقت کنید. ببینید اکثر المان های موجود در فضا از رنگ های سرد یا گرم تشکیل شده اند و سپس رنگ نور منبع نوری را از رنگ های متضاد انتخاب کنید. این کار علاوه بر زیباتر شدن دکوراسیون، به بالانس شدن رنگ هم کمک می کند.

ابعاد و کاربری محیط

هر یک از رنگ نورها می توانند به بزرگتر یا کوچک تر دیده شدن فضای شما کمک کنند. پس سعی کنید از رنگ نور مناسب با فضای خود استفاده کنید. هم چنین همانطور که گفتیم هر رنگ نور نشان دهنده یک بازخورد روانشناسی در افراد است و بهتر است در کاربری های مختلف از دمای نور متناسب با همان محیط استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که این دمای رنگ نور با شدت نوری که انتخاب می کنید هم مرتبط است و بهتر است در هنگام خرید به این نکته هم توجه داشته باشید. فروهر در یک مقاله جداگانه در این مورد اطلاعات کافی را در مورد شار نوری داده است که می توانید از آن هم استفاده کنید. همه این موضوعات در کنار هم به شما کمک می کنند تا بتوانید محیط منزل خود را بهتر کنید و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.

شما بیشتر چه دمای نوری را برای منزل خود می پسندید و چه ویژگی های مثبتی از آن دریافت کردید؟

 

دمای رنگ نور

هم چنین می توانید برای مقایسه رنگ نور آفتابی، مهتابی و نور طبیعی در محصولات تولیدی فروهر، ویدیوی زیر را ببینید تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

سوالات پرتکرار در مورد دمای رنگ نور

  •  آیا باید سفید گرم را برای آشپزخانه خود انتخاب کنم یا سفید سرد؟

بستگی دارد. برای چراغ های اصلی، رنگ سفید سرد یکی از محبوب ترین انتخاب ها است. با این حال، اگر سبک سنتی را انتخاب می کنید، ممکن است به این نتیجه برسید که نورهای سفید گرم بهتر عمل می کنند. بسیاری از مردم اغلب چراغ‌های سفید گرم را برای چراغ‌های زیر کابینت خود انتخاب می‌کنند و این می‌تواند در ارتباط با نور سقف روشن‌تر نیز تاثیرگذار باشد.

  • آیا باید سفید گرم را برای حمام خود انتخاب کنم یا سفید سرد؟

حمام ها عموما از نور روشن تری بهره می برند تا بتوانید واضح تر ببینید. با این حال، اگر چیزی بیش از حد آرامش‌ بخش را دوست ندارید، چراغ‌های LED سفید گرم را برای فضای ملایم تر در نظر بگیرید.

  • آیا 2700K سفید گرم است؟

بله، دمای رنگ سفید گرم بین 2000K تا 3000K در نظر گرفته می شود.

  • چه دمای رنگی سفید سرد است؟

دمای رنگ سفید سرد بین 3000K تا 4500K است.

  • آیا سفید سرد همان نور روز است؟

خیر، نور روز به طور کلی روشن تر از سفید سرد است.

  • کدام بهتر است؟ سفید گرم یا سفید سرد؟

هیچکدام بهتر یا بدتر نیستند، اما هر کدام بسته به جایی که قصد استفاده از آن را دارید، مزایای خاص خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 7 =

سبد خرید