وبلاگ فروهر

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

این یک واقعیت اثبات شده است که کیفیت نور بر روی رفاه و رشد انسان تأثیر می گذارد. این موضوع به ویژه برای یک فرد در حال رشد بسیار مهم است. نورپردازی اتاق کودک که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند باید برای چشم کافی و راحت باشد. به همین دلیل نیز منطقی نیست که به قوانینی که 20 سال پیش نوشته شده است اعتماد کنیم. به خصوص که آنها برای اتاق کودکان بسیار مبهم و غیر علمی تجویز شده اند. به همین دلیل قصد داریم تا در اینجا به توصیه های متخصصان مدرن گوش کنیم. این اصول بخش مهمی از اوصل نورپردازی اتاق است که قبلا نیز در مورد آن صحبت کرده ایم.

نورپردازی اتاق کودک

اهمیت نور طبیعی در نورپردازی اتاق کودک

اگر در طول روز در اتاق بچه ها آنقدر تاریک است که باید چراغ ها را روشن کنید، این موضع بسیار بد است. البته این کار خیلی به معماری آپارتمان و موقعیت خانه بستگی دارد. اما اگر چنین فرصتی وجود دارد تا معماری را تغییر دهید، بهتر است اتاق کودک را در اتاقی با پنجره های رو به جنوب یا شرق قرار دهید. اما اگر چاره ای وجود ندارد و پنجره های اتاق رو به غرب یا شمال است، باید نور طبیعی در اتاق  را حداکثر نگه دارید. مبلمان حجیم را در مقابل نورهای مستقیم خورشید قرار ندهید و پرده های تیره را با یک پرده روشن جایگزین کنید. بهترین گزینه پرده هایی با پارچه های تیره و تاریک است که به شما امکان می دهد سطح روشنایی را تنظیم کنید.

پنجره در اتاق بچه 

در اتاق هایی با نور طبیعی کم، کمبود نور را می توان با رنگ آمیزی دیوارها و سقف ها با رنگ هایی با انعکاس بالا جبران کرد. پرده های ملایم و دلپذیر برای چشم را انتخاب کنید مانند سبز کم رنگ، زرد لیمویی و غیره.

نورپردازی اتاق بچه

نور مصنوعی در اتاق کودک

قانون مهم که برخی افراد بنا به دلایلی فراموش می‌کنند این است که نور منابع مصنوعی باید یکنواخت باشد و کل فضای اتاق بچه‌ها را پر کند و به وسایل برخورد نکند. هم چنین مهم است که سایه‌های طولانی ایجاد کند. محل قرارگیری منابع نور در یک اتاق به مبلمان بستگی دارد. بنابراین قبل از نصب لوستر و آویز، بهتر است آزمایشی انجام دهید و با یک لامپ قابل حمل در اتاق قدم بزنید و تعیین کنید که نور در کدام مکان ها بهتر پخش می شود.

برای پوشش کامل اتاق کودک تا 20 متر مربع، یک منبع نور کافی است. در حالت ایده آل، این چراغ باید یک نور مرکزی بزرگ تا 200 لوکس باشد. در اتاق های بزرگتر، استفاده از چند منبع روشنایی از منابع اصلی و اضافی (آباژور ایستاده و چراغ دیواری) در گوشه و کنار اتاق منطقی است.

لامپ بالای تخت

در نظر داشته باشید که روشنایی کل نورپردازی اتاق کودک نباید از 200 لوکس تجاوز کند. اما این موضوع فقط در مورد نور مصنوعی صدق می کند. دانش آموزانی که تکالیف خود را انجام می دهند به یک منبع نور اضافی در میز مطالعه نیاز دارند. یک آباژور رومیزی با یک آباژور عریض که یک جریان نور جهت دار ایجاد می کند، بهترین گزینه است.
اگر کودک بسیار کوچک است، به جای یک چراغ رومیزی، یک چراغ شب کم مصرف (تا 10 وات) مورد نیاز است. برای کودکان خیلی کوچک بهتر است به جای مدل هایی که به راحتی ضربه می خورند، مدل های دیواری را که دور از دسترس کودک هستند ترجیح دهید.

نورپردازی اتاق کودکان

نورپردازی تزئینی در اتاق کودک

یک فضای افسانه ای غیرمعمول در اتاق کودک را می توان با استفاده از چراغ های نواری LED ایجاد کرد. آنها می توانند هر عنصر دکور را مانند یک عکس یا یک طاقچه در دیوار برجسته کنند. نکته اصلی این است که با چنین دکوری زیاده روی نکنید. در غیر این صورت، اتاق کودک به یک فروشگاه اسباب بازی فروشی تبدیل می شود و می تواند آرامش و تمرکز کودک را از بین ببرد. کافی است بر یک با دو جزئیات مهم تأکید کنید. بیشتر از این تعداد تقریبا اضافی است.
نورپردازی در اتاق کودک باید نه تنها کافی بلکه ایمن نیز باشد. به خصوص اگر اتاق کودک کوچک باشد که مجذوب هر چیزی که روشن و درخشان است می شود. از این رو بهتر است :

  • تجهیزات بسته با آباژورهای پلاستیکی یا فلزی را انتخاب کنید.
  • در صورت امکان، تمام سیم کشی ها را در جعبه های بسته یا کشو پنهان کنید. این هم برای امنیت و هم برای طراحی خوب است. جعبه‌های پلاستیکی مرتب بهتر از کابل‌ها در سراسر اتاق به نظر می‌رسند.
  • از پوشش‌ها و شاخه‌های پلاستیکی برای پریزها استفاده کنید.
  • نور طبیعی و مصنوعی برای کودکان فراهم کنید.

در این نوشته سعی کردیم اصلی ترین مواردی را که برای نورپردازی اتاق کودک نیاز دارید، گوشزد کنیم. بهتر است با فراهم کردن این شرایط در اتاق کودک خود آرامش بیشتری را برای آنها فراهم آورید. در پایان این نکته را نیز یادآور می شویم که تمامی محصولات تولید استودیو طراحی فروهر با آداپتور و برق غیر مستقیم 12 ولت کار می کنند و برای کودکان کاملا امن هستند. شما می توانید این محصولات را با خیال راحت در اتاق فرزندان خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 2 =

سبد خرید