وبلاگ فروهر

نور طبیعی در اتاق

نور طبیعی در اتاق

بر اساس آخرین تحقیقات نور طبیعی در اتاق برای افزایش دید و آرامش چشم ها حتما باید وجود داشته باشد. به همین دلیل نور خورشید تأثیر بسیار زیادی بر آسایش افراد در خانه دارد. اما همانطور که می دانید متاسفانه امکان نصب پنجره در تمامی اتاق ها وجود ندارد و این محدودیت ها در زمان ساخت آپارتمان ها بسیار بیشتر نیز می باشد. اما سوال اینجاست چگونه می توان نور طبیعی را وارد اتاقی بدون پنجره کرد؟ پاسخی که در این مقاله به آن خواهیم رسید.

می خواهیم در این نوشته بهترین راه برای ایجاد نور طبیعی در یک اتاق بدون پنجره را معرفی کنیم. راه حل های این نوشته برای هر میزان بودجه ای که در نظر دارید مناسب است و می توانید با بودجه خود بهترین راه حل را انتخاب کنید. شاید خرید لوستر یک راه حل اقتصادی و راحت باشد. اما با استفاده از نور طبیعی در طول روز می توانید هزینه برق خود را کاهش دهید. در نتیجه بهتر است از لوستر هایی استفاده کنید که از چراغ LED استفاده می کنند.

نور طبیعی در اتاق پذیرایی

افزایش نور طبیعی در اتاق بدون افزایش قبض برق

دسترسی به نور طبیعی روز تاثیر بسزایی بر سلامت ما دارد. نور طبیعی می تواند با باکتری ها مبارزه کند، اثر محرکی دارد و یک درمانگر عالی برای روان انسان است. کمبود نور بر بدن انسان تأثیر نامطلوبی می گذارد. بنابراین در روزهای ابری و بارانی، احساس خواب آلودگی، بی تفاوتی، خستگی و افسردگی می کنیم که مشکلات روحی زیادی در ما ایجاد می شود. استفاده حداکثری از نور طبیعی روز در خانه باعث افزایش آسایش زندگی و کاهش تنش می شود. هم چنین با کمتر کردن نیاز به نور مصنوعی، هزینه های برق نیز کمتر می شود.

در یک خانه با طراحی اصولی و استاندارد، از نور مصنوعی فقط در روزهای ابری، بعد از غروب آفتاب و در اتاق های بدون پنجره استفاده می شود. لازم به ذکر است برای استانداردسازی مصرف انرژی خانه، نحوه طراحی سیستم روشنایی و انتخاب منابع نوری مناسب بسیار با اهمیت است. بهترین راه برای دریافت نور طبیعی در اتاق، طراحی خانه ای با پنجره ها و شیشه های بزرگ است. هم چنین رنگ دیوارها در ساختمان نقش زیادی در معماری خانه و زیبایی فضا دارد. مهمتر از همه این موضوع تأثیر قابل توجهی بر تعادل انرژی ساختمان و همچنین ایجاد آسایش حرارتی و بصری مناسب برای افراد ساکن در خانه دارد.

دیوارهای روشن به دلیل انتقال حرارت توسط تشعشع، انرژی خورشیدی و نور طبیعی روز را به داخل اتاق می رسانند. پس توصیه می کنیم حتما در دیوارهای منزل از رنگ های روشن استفاده کنید. این موضوع به خصوص در فضاهای مانند راهروها و اتاق های بدون پنجره خیلی تاثیرگذار است.

 

نور طبیعی در اتاق

پنجره های بزرگ

پنجره ها باید بزرگ باشند و تا جایی که امکان دارد در فضای اطراف خانه استفاده شوند. پنجره اتاق را با نور طبیعی روشن می کند و نیاز به مصرف انرژی را به شدت کاهش می دهد. شیشه با انتقال نور بالاتر (ضریب Lt) امکان روشنایی بیشتر فضای داخلی را با نور طبیعی فراهم می کند. 

توصیه می شود نازک کاری پنجره های داخلی و سطوح داخلی پنجره های نما را فقط با رنگ های روشن انجام دهید. این امر کنتراست بین لوازم چوبی و نور طبیعی را کاهش می دهد که به نوبه خود باعث افزایش روشنایی در فضای داخلی می شود.

نور طبیعی در حمام

نور گیر

اگر به دنبال راهی برای ورود نور طبیعی در اتاق یا پذیرایی هستید که امکان نصب پنجره وجود ندارد، به نصب نورگیر سقفی فکر کنید. این راهکار بدون شک باعث کاهش قبوض برق خواهد شد. آن را می توان در هر سقفی – مسطح یا شیبدار – استفاده کرد. از طریق نورگیر، نور طبیعی به داخل خانه می آید تا فضای داخلی را روشن کند. در بسیاری از خانه ها اتاق هایی وجود دارد که نور طبیعی را دریافت نمی کنند و نصب هیچ گونه پنجره ای در آنها امکان پذیر نیست. می توانید از نورگیر در مرحله طراحی ساختمان یا در مرحله بازسازی آن نیز استفاده کنید.

فضای باز

طراحی خانه با شیشه های بزرگ نباید به قیمت پایین آوردن استاندارد انرژی ساختمان انجام شود. با کمک فناوری های مدرن، محصولاتی با ضریب انتقال نور بالا مانند شیشه بی رنگ در بازار موجود است. این نوع محصولات به شما این امکان را می دهد که انتقال نور بالا را با مزایای دیگری مانند محافظت در برابر آفتاب یا عایق حرارتی بالا ترکیب کنید. این محصولات مصرف کم انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان را تضمین می کند و استاندارد انرژی آن را بهبود می بخشد.

امروزه آشپزخانه های اپن، سالن های متصل به راهرو یا اتاق های مستر نیز بسیار مد شده اند. چنین راه حل هایی در معماری باعث می شوند تا فضای داخلی جذاب تر شود و نور طبیعی در اتاق و در طول روز به خانه های ما سرازیر شود.

نور طبیعی در خانه

آینه

برای اینکه فضاهای کوچک بزرگتر به نظر برسند، می توانیم آینه های بزرگ یا کمد های آینه ای استفاده کنیم. آینه خود را به خوبی در اتاق نشان می دهد و تأثیر مثبتی بر روحیه ما نیز خواهند داشت. همچنین می توان از آنها در درب و پنجره ها نیز استفاده کرد.

دیوارهای شیشه ای

امروزه اکثر طراحان داخلی ترجیه می دهند تا ورودی آپارتمان به صورت شیشه ای طراحی شود. ورودی شیشه ای در این آپارتمان ها لابی را لوکس تر نشان می دهد. در واقع کل دیوار جلویی در چنین ساختمان هایی شیشه است و در صورتی که ورودی همتراز با زمین و بدون پله نمایی متفاوت تر نیز ایجاد می کند.

استفاده از دیوار جلویی شیشه ای باعث می شود آپارتمان حداکثر روشنایی را داشته باشد و نور طبیعی نور خورشید در بیشتر ساعات روز در داخل آن وجود داشته باشد. هم چنین صاحبان خانه و مهمانان این تصور را دارند که آپارتمان بسیار بزرگتر از آنچه دیده می شود، ساخته شده است. چنین دیواری نمای وسیعی از محوطه یا حیاط را هم فراهم می کند.

استفاده از پرده های نازک 

حتما مشاهده کرده اید که بعد از کنار زدن پرده اتاق به خوبی روشت می شود و نیازی به لامپ نیست. درواقع پرده نباید خیلی کلفت باشد تا جلوی ورد نور طبیعی را بگیرد. یا باید از پرده های استفاده کنید که به راحتی کنار می روند، تا در طول روز بتوانید خانه را با نور طبیعی روشن کنید. بهتر است بدانید که پرده میزان نور ورودی به اتاق را تا 30٪ کاهش می دهد.

تاثیر رنگ دیوار و دکوراسیون در نور طبیعی در اتاق 

رنگ اتاق و لوازم آن بسیار مهم است. همانطور که گفتیم دیوارها باید با رنگ های روشن رنگ آمیزی شوند. اتاق روشن تر حس جادار بودن را القا می کند و نیازی به خرید آباژور ایستاده برای آن ندارید. همانطور که می دانید سقف تیره سطح نوری اتاق را پایین می آورند و باعث ناراحتی و اذیت چشم ها می شوند.

امیدواریم با رعایت نکات گفته شده بتوانید به راحتی نور طبیعی در اتاق خود را افزایش دهید. همه ما از اتاق برای مطالعه یا استراحت خود استفاده می کنیم و به همین دلیل نیز مهم است که در اتاق خود نور طبیعی داشته باشیم. هم چنین اگر می خواهید این نور را به صورت مصنوعی ایجاد کنید، بهتر است از لامپ هایی با دمای رنگ نور طبیعی استفاده کنید تا نوری شبیه به طول روز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + پانزده =

سبد خرید