وبلاگ فروهر

نورپردازی نشیمن

نورپردازی نشیمن

نورپردازی نشیمن به چند نوع نور متفاوت با هدف های مختلف نیاز دارد. هدف از نورپردازی نشیمن کاملا بستگی به ویژگی های خانه، افراد خانواده و سبک زندگی غالب افراد خانواده دارد. بنابراین همانطور که در نورپردردازی خانه هم گفتیم، داشتن یک سیستم روشنایی که تمام ویژگی های خانه و خانواده را در اتاق نشیمن پوشش دهد ضروری است.

در ادامه سعی خواهیم کرد تا یک طرح کاربردی برای نورپردازی اتاق نشیمن به شما معرفی کنیم. این طرح متناسب با اهداف کلی و معمول نیاز یک خانه و خانواده است. در این طرح برای نورپردازی یک اتاق نشیمن به پنج نوع نور متفاوت نیاز داریم که با هم به بررسی این پنج نور خواهیم پرداخت.

موارد مهم در نورپردازی نشیمن

همانطور که اشاره کردیم در نورپردازی منزل پنج نور نیاز اساسی و مهم است که باید در نشیمن در نظر گرفته شود. این پنج نور به طور خلاصه عبارتند از: نور کاربردی، نور روشنایی، نور فضا سازی و نور کنترلی. نورهای کاربردی که در انجام دادن کار های روزمره به شما کمک می کنند. برای مثال به شما کمک می کنند  در نشیمن کتاب بخوانید یا با دوستان و مهمانان خود بازی کنید. هم چنین به نورهای روشنایی برای روشن کردن فضای نشیمن خود نیاز دارید تا بتوانید مکالمات روزمره خود را انجام دهید و یا در فضا حرکت کنید. نورهای فضاسازی نیز باعث می شوند تا پس از یک روز کاری طولانی در یک محیط آرامش بخش استراحت کنید. نورهای کنترلی نیز به شما کمک می کنند تا خود را با زمان روز و فعالیت های مختلف که قصد دارید انجام دهید تنظیم کنید. هم چنین نورهای دکوراتیو باعث می شوند  سبک شخصی دکوراسیون و مواردی را که بیشتر دوست دارید بهتر نشان دهید.

 نورهای کاربردی

هر کدام از ما از اتاق نشیمن خود به طور متفاوتی استفاده می کنیم. این بدان معناست که شما می توانید قبل از انتخاب نورپردازی، به بررسی سبک پذیرایی و نیازهای افراد خانواده در سالن نشیمن بپردازید تا بهترین سیستم نورپردازی نشیمن را برای خود انتخاب کنید.

برای مثال اگر اعضای خانواده علاقه به خواندن کتاب دارند، استفاده از آباژورهای رومیزی مدرن و یا استفاده از چراغ‌ های کفی مخفی گزینه های خیلی خوبی برای شما هستند. اما اگر ترجیح اکثریت اعضای خانواده دیدن فیلم و تماشای تلوزیون است، لامپ ها ممکن است بر روی صفحه نمایش منعکس شوند. بنابراین لامپ های کم نور ممکن است راه حل بهتری برای این مدل کاربرد باشند. اما اگر شما به همراه اعضای خانواده خود وقت بیشتری می گذرانید و علاقه مند به دورهم بودن و تعامل با خانواده هستید، یک اتاق نشیمن روشن تر که هم با لامپ ها و هم با نورهای کفی و سقفی روشن می شود، می تواند تعامل را برای شما  لذت بخش تر کند.

نورپردازی اتاق نشیمن

نورهای روشنایی

یکی از مهم ترین اصل ها در نورپردازی نشیمن وجود روشنایی کافی در محیط نشیمن است. مهم است که شما در مراکز اصلی سالن نشیمن خود نور کافی برای حرکت و رفت و آمد داشته باشید. لازم است تا فعالیت های روزمره خود را با میزان نور مطلوب انجام دهید. در یک اتاق نشیمن، نور محیطی خوب می تواند ازچراغ های دیواری، که به تعیین وسعت اتاق کمک می کند و یا چند لوستر و آویز خوب در سقف برای دیدن بهترمحیط و از نور های سقفی برای تکمیل نورپردازی سالن نشیمن ایجاد شود.

نورهای فضا سازی

در طول یک روز آفتابی، یک اتاق نشیمن با نور طبیعی فراوان که از طریق پنجره ها وارد می شود، می تواند به ما کمک کند تا احساس خوبی داشته باشیم.  با این حال، در شب باید نور روز را با لایه‌ای از نور جایگزین کنیم که فضای ما را راحت‌تر و آرام‌تر کند. نور برای ایجاد یک فضای صمیمی و گرم  می‌ تواند از لامپ‌ های برجسته، چراغ های دیواری، نورهای سقفی و تاکیدی که ویژگی‌های دکوراتیو را برجسته می‌کنند، باشد. همچنین استفاده از آباژورهای ایستاده در سالن نشیمن به شما کمک می کنند تا فضایی آرامش بخش را در نقاطی خاص از سالن خود ایجاد کنید.

نورهای کنترلی

ما عموما در سالن نشیمن خود فیلم تماشا می کنیم، کتاب می خوانیم، بازی می کنیم، با لپ تاپ کار می کنیم، و با دوستان صحبت می کنیم.  شدت نور چراغ ها را برای فیلم ها کم، برای بازی کردن و در هنگام معاشرت با دوستان بالا نگه می داریم. نورهای کنترلی برای تغییر شدت و یا تغییر مکان نور به ما کمک می کند تا خود را با زمان روز و فعالیت های مختلف روزمره سازگار کنیم. این کار ممکن است به کمک لامپ‌های مختلف برای کارهای مختلف و زمان‌ های مختلف روز باشد یا می‌توان با افزودن دیمرهایی که به شما این امکان را می‌ دهند که شدت نور را به دلخواه خود تنظیم کنید، انجام شود.

هم چنین شما می توانید تمامی محصولات فروشگاه استودیو طراحی فروهر را همراه با دیمر سفارش دهید. در این قسمت وبلاگ ما می توانید با انواع دیمر و کاربرد های دیمر ها آشنا شوید.

نورپردازی فضاساز نشیمن

نورهای دکوراتیو

در نهایت، نورهای دکوراتیو اتاق نشیمن شما می‌ توانند به بیان سبک شخصی شما در دکوراسیون کمک کند، سبک دکوراسیون شما و مواردی را که دوست دارید در دکوراسیون بیشتر مورد توجه قرار گیرند را آشکار کند. برای مثال یک آباژور ایستاده یا یک آباژور رومیزی که با سبک دکوراسیون شما همخوانی دارد می تواند سبک شما را برجسته تر کند و یا استفاده از یک نور تاکیدی روی یک تابلوی هنری به همه اجازه می‌دهد بدانند که شما هم به هنر و هم به زیبایی بیشتر فضای سالن نشیمن خود اهمیت می دهید.

انتخاب سبک وسایل تزیینی راهی عالی برای آشکار کردن سبک شما است. اما استفاده از وسایل تزئینی صرفا تنها راه برای بیان سبک دکوراسیون سالن نشیمن شما نیستند. نورهای مخفی اگر به دقت و در جای مناسب استفاده شوند، هم می توانند کاربردی باشند وهم درعین حال درخشش زیبایی به فضای شما ببخشد.

نورپردازی دکوراتیو نشیمن

ما در این مطلب سعی کردیم تا با پرداختن به جزییات  نورپردازی نشیمن شما را در انتخاب سیستم های نورپردازی سالن نشیمن راهنمایی کنیم. اما فراموش نکنید که قبل از انتخاب طرح نهایی سیستم نورپردازی نشیمن خود، هدف ها و نیاز های خود را از نورپردازی شناسایی کنید و پس از انتخاب سبک نورپردازی خود به هر کدام از مواردی که در این مطلب وجود دارد استفاده کنید تا بتوانید بهترین نورپردازی را برای اتاق نشیمن خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =