وبلاگ فروهر

نورپردازی اصولی فروشگاه

نورپردازی اصولی فروشگاه

نورپردازی فروشگاه یکی از اصولی است که مانند چیدمان ویترین در جذب مشتری تاثیر زیادی دارد. این اصول که توسط فروشگاه های بزرگ و پرفروش رعایت می شوند خیلی ساده هستند. شما هم اگر به دنبال جذب مشتری بیشتر هستید بهتر است اصول نورپردازی فروشگاه را بدانید تا مغازه خود را بهتر نورپردازی کنید. یک نورپردازی خوب، علاوه بر جذب مشتری، هزینه های شما را نیز کاهش می دهید. پس قبل از طراحی دکوراسیون مغازه خود بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید تا چیدمان خود را در مغازه بهبود ببخشید.

نورپردازی مغازه

چرا نورپردازی فروشگاه مهم است؟

استفاده موثر از نورپردازی جزء جدایی ناپذیر تجربه یک فروش خوب است. نورپردازی ابزار قدرتمندی است که حال و هوای فروشگاه شما را تنظیم می کند و می توان از آن برای جلب توجه به محصولات خاص استفاده کرد. چهار نوع اصلی از نورپردازی وجود دارد که در محیط های فروشگاه و مغازه های کوچک استفاده می شود. شما با بهره گیری از این چهار اصل می توانید به خاص تر شدن مغازه خود کمک زیادی بکنید.

نورپردازی در فروشگاه کمک می کند تا محصولات بهتر دیده شوند و توجه مشتری جلب شود. همانطور که می دانید نکته اصلی برای یک فروشگاه جلب توجه مشتری بیشتر است. علاوه بر این، مشتری در یک فروشگاهی که به خوبی نورپردازی شده باشد حس بهتری دارد و راحت تر خرید می کند. به همین دلیل لازم است برای حفظ ارزش مشتری و ایجاد حس بهتر مغازه خود را به طور مناسب نورپردازی کنید.

نورپردازی فروشگاه

انواع نورپردازی در فروشگاه

همانطور که گفتیم نورپردازی فروشگاه دارای چهار اصل مهم است. استفاده از این چهار اصل به نوعی تاثیر خاص خود را دارد. ممکن است با توجه به موقعیت و ابعاد مغازه امکان استفاده از همه ی آنها وجود نداشته باشد. اما بهتر است بهترین گزینه را باتوجه به طراحی دکوراسیون خود انتخاب کنید و گزینه مناسب را انجام دهید. این چهار روش کلی به شرح زیر می باشند.

نورپردازی محیط

نورپردازی محیطی به نورپردازی اصلی فروشگاه گفته می شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما نور کافی برای احساس راحتی در فروشگاه دارند. نورپردازی ضعیف باعث می شود تا فروشگاه خیلی کم نور و کثیف به نظر برسد. نور کم خواندن برچسب مشخصات محصولات را دشوار می کند و مشتریان را از این بابت ناراحت می کند. از سوی دیگر، اگر روشنایی بیش از حد باشد، برای مشتریان نیز ناراحت کننده است. تعداد نورها و میزان روشنایی آنها به اندازه فضای شما بستگی دارد. یک فضای بزرگ با سقف‌ های بلند به لوستر جدید زیادی نیاز دارد. یک فروشگاه کوچک برای رسیدن به همان سطح روشنایی به نورهای کم نورتر و کم قدرت سقفی نیاز دارد.

نورپردازی فروشگاه از نوع موضعی

نورپردازی موضعی به چراغ هایی اطلاق می شود که بر روی قسمت هایی از فروشگاه متمرکز می شوند که به نور بیشتری نیاز دارند، مانند ویترین و اتاق پرو. مشتریان به نور بیشتری در اتاق پرو نیاز دارند تا بتوانند ظاهر لباس یا محصولی را را که در حال امتحان کردن هستند به دقت ارزیابی کنند. هم چنین صندوقدارهای شما به نور بیشتری نیاز دارند تا بتوانند محیط خود را بهتر ببینند و کار خود را به طور مؤثرتری انجام دهند. نورپردازی موضعی فروشگاه  را می توان برای دیده شدن تابلوی فروشگاه و قسمت ورودی فروشگاه استفاده کرد. این نورها کمک می کنند تا مشتریان بتوانند به وضوح نام فروشگاه شما را بخوانند و از ورود به فروشگاه حس بهتری داشته باشند.

نورپردازی اصولی فروشگاه

نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی نورپردازی است که می تواند برای برجسته کردن مناطق خاص استفاده شود تا توجه مشتری را به محصولات خاص جلب کند. این مدل نور به مشتریان این حس را می دهد که این محصولات مهم و خاص هستند. نورپردازی تاکیدی یک راه عالی برای متفاوت کردن محصولات جدید و برجسته کردن محصولات خاص در قفسه ها یا در گوشه های فروشگاه و ویترین است. نورپردازی تاکیدی در ویترین نیز بسیار موثر است زیرا به صورت بصری بر محصولات شما تاکید می کنند و به ورود افراد به فروشگاه شما و فروش بیشتر کمک می کنند.

نورپردازی تزئینی

نورپردازی تزئینی تماماً در مورد جذابیت بصری است و بسیار کمتر بر روی روشنایی متمرکز است. چراغ های روشنایی نقش بسیار زیادی در این نورپردازی دارند زیرا باید زیبا و تزئینی باشند. از نورپردازی تزئینی می توان برای القای احساسات نوستالژیک استفاده کرد، مانند استفاده از رشته ای از چراغ های کوچک سفید در ویترین شب عید برای یادآوری خاطرات کودکی در مشتریان.

با ترکیب موثر این چهار نوع نورپردازی مختلف، می توانید فروشگاه خود را در جذب مشتریان و ترغیب آنها به خرید اقلام از فروشگاه شما بهبود ببخشید. نورپردازی فروشگاه اگر به طور اصولی و صحیح انجام شود علاوه بر بهبود حس مشتریان، فروشندگان مغازه نیز حس بهتری داشته باشند. امیدواریم با رعایت نکات گفته شده، فروش بیشتری را در فروشگاه خود تجریه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

سبد خرید