وبلاگ فروهر

نورپردازی سقفی

نورپردازی سقفی

طراحان و معماران اغلب سقف را “دیوار پنجم” در اتاق می نامند. به همین دلیل معتقدند درست مانند دیوارهای دیگر در یک فضای تزئین شده، سقف نیز سزاوار همان توجه به طراحی است. سقف‌ها از سقف‌های قفسه‌ای سنتی گرفته تا طاق‌های چوبی و هواپیماهای شناور مدرن، فرصتی عالی برای افزودن سبک و زیبایی به خانه شما هستند. سقف ها همچنین مکان خوبی برای اضافه کردن نور محیط هستند. اما هر نوع ویژگی سقف رویکرد متفاوتی را می طلبد. در اینجا 9 سبک رایج نورپردازی سقفی و راه حل های جدیدی را که وجود دارد معرفی می کنیم. شما می توانید از این اطلاعات در کنار نکات نورپردازی سقف که قبلا در وبلاگ فروهر گفتیم استفاده کنید.

تیر و ستون در نورپردازی سقفی

سقف‌های سنتی با تیرها زیبایی را به آنچه معمولاً فقط صفحه سفید دیوار خشک می‌گویند می‌افزایند. در نتیجه هر گونه نورپردازی دکوراتیو می تواند در صورت روشنایی مناسب واقعاً چشم نواز و خیره کننده باشد. از لحاظ تاریخی، متخصصان نورپردازی از روشنایی خطی با ولتاژ پایین برای روشن کردن تیرها و خزانه ها استفاده می کردند، اما امروزه لامپ های SMD با روش های نورپردازی هوشمند راهی عالی برای پنهان کردن آسان نور در فضاهای سفارشی است. تابش ملایم نور سقف به بقیه اتاق بازمی گردد.

خرپاها داخل و بیرون زده از سقف

خرپاهای در معرض دید بیشتر در خانه های سنتی، خلوتگاه های چوبی، انباره و خانه های مدرن یافت می شوند. خرپاها چه فولادی و چه چوبی به راحتی به یکی از ویژگی‌های فضا تبدیل می‌شوند و می‌توان آن‌ها را هوشمندانه روشن کرد تا در شب بدرخشد.

پنهان کردن منابع نور در داخل خود خرپا می تواند توجه را به زیبایی ساختار جلب کند و روشن کردن هر طرف با یک آویز پرنور، می تواند هنر طبیعی خرپاها را آشکار کند.

نورپردازی سقفی

فرورفتگی یا نور مخفی در سقف

سقف های نورانی یا سقف های دارای نور مخفی، یکی از جزئیات مورد علاقه اکثر افراد به عنوان طراح نور است. این مدل معماری را می توان به اکثر سقف ها اضافه کرد. حتی در خانه هایی با سقف های خیلی بلند نیز قابلیت اجرا دارند. اما زمانی که به درستی نورپردازی شوند، می توانند یک فضا را به معماری درخشان و متفاوت تبدیل کنند.

طراحی سقف با نور مخفی می تواند کمی مشکل باشد، زیرا می خواهید منبع نور را پنهان کنید و در صورتی که بخواهید هرگونه “سایه های لامپ” یا نقاط تاریک را از بین ببرید و منبع نور را طوری قرار دهید که تا حد امکان به سقف بتابد. یک سقف با نور مخفی اگر طراحی و اجرا شده باشد، نور قابل استفاده و کاربردی را به خانه اضافه می کند و طراحی دکوراسیون را ارتقا می دهد. به شرطی که در انجام آن از اشتباهات رایج نورپردازی پرهیز کنید.

تاقچه

قفسه های سبک شبیه به چراغ های هالوژن می باشند، اما معمولاً بزرگتر هستند و پایین تر آویزان می شوند. دریافت نور غیرمستقیم خوب از قفسه می تواند آسان تر باشد، زیرا فاصله اضافی بین سقف و منبع نور باعث می شود نور به طور یکنواخت پخش شود. این بدان معناست که اغلب می توانید از نورهای روشن تری استفاده کنید که به نوبه خود نور محیطی بیشتری را به اتاق اضافه می کند. یک مزیت این کار این است که نور تقریباً بدون سایه است و قدرت بینایی شما را آسان تر می کند.

انواع نورپردازی سقفی

گچبری دور سقف

زمانی که فضایی برای قفسه یا نور مخفی ندارید، قالب گیری گچ کاری نورانی می تواند راهی عالی برای روشن کردن سقف شما بدون جلب توجه بیش از حد به دیوار خشک باشد. اندازه کوچک نوار LED،  پنهان کردن نوارهای روشنایی را در داخل تریم های چند تکه گچ بری ها آسان تر از قبل انجام می شود. در این نوع سقف ها می توانید از انواع آویزها نیز کمک بگیرد، در مقاله انتخاب چراغ آویز، راهنمایی جامع و کامل ارائه کرده ایم.

سقف های معلق

برای شما کدام نوع از این طراحی ها بهتر است، سقف معلق یا نور مخفی؟ البته هر دو این معماری ها از نوع صفحات سقفی هم پوشانی محسوب می شوند، که متخصصان نورپردازی اغلب آنها را سقف های شناور می نامند. این روش نیز فرصتی عالی برای پنهان کردن نور و ایجاد درام به فضا  را فراهم می کند. این نوع نورپردازی سقفی می تواند کاملاً مدرن باشد و توجه را به همپوشانی و معماری سقف جلب کند.

نور مخفی در سقف شناور

هنگامی که سقف در فاصله کمی از دیوارها تمام می شود و شکافی در بین آن ایجاد می شود، نوع خاصی از سقف شناور ایجاد می شود. شکاف‌هایی که طراحان آن را نیز نور مخفی می‌نامند و مکان‌های عالی برای پنهان کردن نورهایی هستند که می‌توانند دیوارها را نیز تحت تأثیر قرار دهند و باعث افزایش نورپردازی خانه شوند. هنگامی که این روش به خوبی انجام شود، می‌تواند فضایی مانند نورگیرها را ایجاد کنند و قسمتی از سقف را که اغلب کمتر به چشم می‌آید به یک ویژگی متفاوت از معماری تبدیل کند.

نورپردازی سقفی مدرن

شکاف های بیرون زده از سقف

با پیشرفت‌های امروزی در فناوری LED، شکاف‌های کوچکی را می‌توان به سقف‌ها اضافه کرد تا خطوط درخشان نور را در سقف‌های مسطح فرو برد. این اثر شبیه به نورپردازی مخفی اما بدون از بین بردن ارتفاع سقف است. لاینر ها یا شکاف‌های فرورفته درخشان به تعریف و جداسازی آشپزخانه، نشیمن و ناهارخوری در یک فضای باز کمک می‌کنند و شخصیت بیشتری به خانه می‌بخشند.

نورگیر در نورپردازی سقفی

اگر هوا همیشه آفتابی بود، دمای هوا همیشه گرم بود و حشرات وجود نداشت، می‌توانستیم به طور کلی از سقف بگذریم. از آنجایی که این وضعیت ایده آل زندگی بسیار بعید است، ما سقف های نورانی داریم که می توانند اثر آسمان های باز را تقلید کنند.

این سقف‌های درخشان امروزه در معماری تجاری بسیار محبوب هستند و منطقی است که در خانه‌ها نیز شاهد آن‌ها باشیم. سقف نورانی چه به عنوان یک نورگیر پراکنده پیوسته ساخته شده باشد و چه از شیشه شفاف با نور پس زمینه با پنل های LED ساخته شده باشد، در واقع یک مدل محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

سبد خرید