وبلاگ فروهر

نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی در طراحی داخلی دکوراسیون مهم ترین ویژگی محسوب می شود. یک نورپردازی هوشمند و خوب می تواند فضای شما را بزرگ تر و شیک تر نشان دهد. در نیتجه بهتر است با رعایت قوانین درست و استفاده از لوازم روشنایی مناسب بهترین نحوه نورپردازی را اجرا کنید. در ادامه این نوشته یاد خواهیم داد تا چگونه با تجهیزات روشنایی ساده نورپردازی مانند آباژور ایستاده و آباژور رومیزی نورپردازی داخلی را بهبود ببخشید. 

قبل از هر چیز لازم است تا انواع نور را بهتر بشناسیم.

نورپردازی داخلی

انواع نور

دو نوع نور اصلی وجود دارد که همه می‌توانند با شناخت درست در مورد آنها طراحی نورپردازی داخلی لوکس خود را انجام دهند: 

نور طبیعی و نور مصنوعی.

1. نور طبیعی

نور خورشید طبیعی‌ترین منبع نوری است که وجود دارد. این نور از نظر ذهنی تحریک کننده و کاملاً رایگان است، اما کنترل آن نیز دشوار است.

نور خورشید در هر کجا که زندگی کنید متفاوت خواهد بود – به‌عنوان‌مثال، نور در شمال کشور نسبت به نور خورشید در جنوب و کیش ضعیف‌تر است.

در معماری نیز جهت خانه، زمان، روز و فصل نیز بر میزان نور طبیعی یک اتاق تأثیر می‌گذارد. هم چنین نوع پوشش پنجره نیز در کنترل نور طبیعی مؤثر است. برای نورپردازی اتاق که نور طبیعی کمی دارد،  طراحان مشهور دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌کنند که “محفظه‌های کوچک و پنجره‌ها همراه با استفاده از آینه‌ها مؤثرترین روش‌ برای کنترل نور طبیعی هستند.”

برای اتاق‌هایی که در نور طبیعی زیادی به آنها تابیده می‌شود، می‌توان با استفاده از پرده های آستردار و پارچه‌های ضخیم‌تر، این مسئله را کنترل کرد. اتاقی که بیش از حد روشن باشد می‌تواند سرد به نظر برسد. برای همین از پرده برای کنترل نور خورشید و جلوگیری از تابش مستقیم بدون ایجاد اختلال در زیبایی پنجره استفاده کنید.

نور شعله (به‌عنوان‌مثال شمع) نیز از منابع بسیار زیبای نور طبیعی هستند و نباید فراموش شوند.

نورپردازی داخلی شیک

2. نور مصنوعی

برای افزودن لایه‌های نور به فضای خانه باید از نور مصنوعی استفاده شود. نور گرم (در مقابل نور سرد) بیشترین حس مهمان نوازی برای فضاهای مسکونی است.

علاوه بر افزودن به سبک کلی طراحی داخلی خانه، از نور مصنوعی می‌توان برای برجسته سازی ویژگی‌ها، ایجاد مناطق و تغییر نسبت‌های پرت شده از یک اتاق استفاده کرد.

هنگام طراحی نورپردازی خود، همیشه پنج گروه روشنایی (زیر) را به خاطر بسپارید و به این فکر کنید که کجا به چه چیزی احتیاج دارد‌، چگونه می‌خواهید از فضای خود استفاده کنید و از طیف وسیعی از جلوه‌های روشنایی برای ایجاد نمای دلخواه استفاده کنید.

نورپردازی داخلی لوکس

انواع نورپردازی داخلی

بعضی از چراغ‌ها می‌توانند در نقش‌های مختلفی جای بگیرند (بسته به محل قرارگیری، میزان روشنایی و استفاده از آنها) اما درک کلی از هر نوع نورپردازی به‌صورت جداگانه می‌تواند در برنامه‌ریزی یک طرح مؤثر بسیار مفید باشد.

1. روشنایی عمومی (General):

روشنایی عمومی پایه اساسی یک طراحی نورپردازی داخلی لوکس است. یک درخشش یکنواخت در کل اتاق را فراهم می‌کند و فضا را بیشتر از اینکه به دلایل زیبایی شناختی عمل کند، روشن می‌کند.

مشخصه اصلی روشنایی عمومی این است که معمولاً مستقیم می‌تابد و باید توسط کلید نور کنترل شود تا تغییرات نور روز را در نظر بگیرد. یک لوستر مدرن و یا چراغ آویز متداول‌ترین منبع روشنایی عمومی هستند و می‌توانند قسمت مهمی از طراحی اتاق باشند.

2. روشنایی محیطی (Ambient):

این لایه‌ها باید با سایر لایه‌های نورپردازی همراه باشند، زیرا منبع نور مرکزی روی خود سایه‌های ناموزونی ایجاد می‌کند و روح واقعی را به اتاق نمی‌بخشد.

لایه بعدی روشنایی، نور محیطی است که کمک بزرگی برای نورپردازی عمومی است. هر دو اینها دارای ویژگی‌های مهمی هستند. یعنی در درجه اول کاربردی هستند و برای روشنایی یک منطقه کامل استفاده می‌شوند.

تفاوت اصلی این دو در جهت نور آنهاست. نور محیطی غیر مستقیم است، بنابراین از نور عمومی نرم‌تر است و سایه‌های غیرطبیعی ایجاد نمی‌کند.

آباژور دیانا

1,050,000 تومان
 
کد محصول FD-TL-009
ابعاد کلی قطر 12سانتی متر و ارتفاع 45 سانتی متر
جنس بدنه آلومینیوم
ولتاژ کاری 12 ولت آداپتور
نوع رنگ پودری الکترواستاتیک
نوع نور اس ام دی
شار نوری 1000 لومن
 

لوستر سقفی ویژن

2,450,000 تومان
کد محصول FD-CP-011
ابعاد کلی طول بدنه 150 سانتی متر و طول شلنگ نوری 300 سانتی متر
جنس بدنه آلومینیوم
نوع رنگ پودری الکترواستاتیک
نوع نور اس ام دی
شار نوری 6500 لومن

آباژور دیواری تیوان

850,000 تومان
کد محصول FD-WL-002
ابعاد کلی  طول 60 سانتی متر
جنس بدنه آلومینیوم
نوع رنگ پودری الکترواستاتیک
نوع نور اس ام دی
شار نوری 700 لومن
 

آباژور ایستاده هلیکس

2,250,000 تومان

 

کد محصول FD-FL-012
ابعاد کلی  قطر 30 و ارتفاع 150 سانتی متر
جنس بدنه آلومینیوم
ولتاژ کاری 12 ولت آداپتور
نوع رنگ پودری الکترواستاتیک
نوع نور اس ام دی
شار نوری 3000 لومن

 

3. روشنایی وظیفه‌ای (Task):

همان‌طور که از نام آن مشخص است، روشنایی وظیفه‌ای هر منبع نوری می‌تواند باشد که برای یک کار خاص مانند مطالعه یا پخت و پز استفاده می‌شود.

به طور طبیعی، این چراغ‌ها باید قدرت بیشتری نسبت به نورهای دیگر داشته باشند. با این وجود همیشه آنها را با نور محیطی کافی ترکیب کنید تا از خستگی چشم ناشی از کنتراست شدید مناطق تاریک و سیاه جلوگیری کند.

قسمت‌های مطالعه و کار (مانند نورپردازی دفتر خانگی) از بارزترین مناطقی هستند که به روشنایی کاری نیاز دارند.

از روشنایی وظیفه می‌توان برای ایجاد مسیرهای جریان در یک اتاق یا راهرو یا به صورت چراغ‌های جهت‌دار سطح یا چراغ‌های روی پله‌ها استفاده کرد.

4. روشنایی حالت (Mood):

نورپردازی حالت در نمای کلی اتاق به اندازه نورپردازی عمومی و محیطی مهم است و فضایی بدون آن وجود ندارد. برای چراغ‌های رومیزی، باید یک میز کناری یا کنسول داشته باشید، در غیراین‌صورت پنهان کردن سیم‌ها مشکل است.

از‌آنجا‌که این نوع نورپردازی غالباً نزدیک‌ترین لایه نور به سطح چشم است، بسیار مهم است که هر چراغ‌های پرنور را با فیلتر کم نورتر کنید.

هنگام انتخاب چراغ، به نسبت سایه به پایه آن و همچنین نسبت لامپ به مبلمان خود توجه کنید. بافت‌ها نیز می‌توانند ظاهر یک لامپ را تغییر دهند، به ویژه هنگام روشن شدن – به‌عنوان‌مثال‌، طرح‌های ناهموار پارچه کتان نوری متفاوت از سایه ساتن براق ایجاد می‌کند.

اگر به دنبال ظاهری خوش حال و هوا هستید، سایه تیره عالی است و در ادامه رنگ های بدنه نقره‌ای یا طلایی بهترین مدل برای تکرار یک درخشش لوکس است.

نورپردازی داخلی مدرن

5. روشنایی تکیه (Accent):

همانند روشنایی وظیفه، نور تکیه نیز عملکرد خاصی دارد. هر روشنایی که به طور خاص برای برجسته کردن یک ویژگی در یک فضا گنجانده شده است را شامل می‌شود. نورهایی که آثار هنری، مجسمه‌ها و اشیا موجود در کابینت‌ها یا کنسول‌ها را برجسته می‌کنند، نمونه‌هایی از نور تکیه هستند.

همانند روشنایی وظیفه، نور تکیه به دلیل ماهیت خود، به لومن بیشتری (خروجی نور) – حداقل سه برابر – احتیاج دارد، بنابراین به وات بالاتر نیاز دارد.

گاهی اوقات طراحی نورپردازی داخلی لوکس را می‌توان در روشنایی تکیه‌ای و همچنین روشنایی محیطی گنجاند. نور دکوراسیون تمایل به کمی ظریف‌تر بودن دارد، با این وجود، بافت‌ها را برجسته‌تر می‌کند و محیط را به سمت یک شی خاص سوق می‌دهد.

افکت‌های طراحی نورپردازی داخلی لوکس

1. نورپردازی کم

نورپردازی کم یک افکت بسیار مفید و محبوب در طراحی نورپردازی داخلی لوکس است. بیشتر منابع نور مرکزی، نور پس زمینه خواهند بود و سایه‌های زشت ایجاد می‌کنند، بنابراین لازم است با نور کافی محیط متعادل شود.

2. نور روشنایی

نور روشنایی جایگزین بسیار بهتری برای نورپردازی است زیرا به طور غیرمستقیم نور را به فضا سوق می‌دهد. این حرکت از سقف شروع و دوباره به داخل اتاق بازتاب می‌کند.

3. روشنایی دیواری

روشنایی دیواری به طور یکنواخت سطح عمودی را به روشی ملایم روشن می‌کند. پس نور را در فاصله کافی قرار دهید تا پرتو به کل سطح برسد.

نورپردازی داخلی خاص

4. تغذیه دیوار

این افکت چراغ‌ دیواری نوری را به عمد نزدیک به سطحی که می‌خواهد روشن کند قرار می‌دهد و به طور موثر بافت آن را برجسته می‌کند.

5. پروژکتور

نورافکن یا چراغ های سیلندری برای روشن کردن ویژگی خاص یک اتاق استفاده می‌شود و در نورپردازی وظیفه‌ای و تکیه‌ای بسیار زیاد به کار گرفته می‌شود.

6. روشنایی محیطی

روشنایی محیطی ابعاد اتاق را برجسته می‌کند و اندازه ظاهری آن را گسترش می‌دهد. نور بسته یک روش مؤثر برای انجام این کار است و اغلب توسط طراحان و معماران داخلی استفاده می‌شود.

چطور نورپردازی کنیم:

  • فکر کنید که اتاق شما برای چه مواردی استفاده می‌شود و چه مبلمانی در آن قرار می‌گیرد – بعضی از وسایل به نور خاصی احتیاج دارند.
  • یک سیستم کم نور در طراحی نورپردازی داخلی خود بگنجانید – این کار به شما اجازه می‌دهد تا نورپردازی زیبایی داشته باشید.
  • روابط بین فضاها را هنگام طراحی نورپردازی در نظر بگیرید – تغییرات شدید از روشن به تاریک می‌تواند باعث از بین رفتن جهت و خستگی چشم شود.
  • چراغ‌های دیواری را روی دیوارهای کوتاه‌تر قرار دهید – این باعث تعادل در اتاق شما و جلب توجه به دیوارهای بلند می‌شود.
  • به پوشش دادن سایه‌ها – ضخامت و رنگ پوشش روی نور ساطع شده تأثیر توجه کنید.
  • خوب درباره مقدار وات فکر کنید – لامپ‌های 60 یا 75 واتی برای روشنایی حالت بسیار روشن هستند. لامپ 40 وات بسیار جذاب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

سبد خرید