وبلاگ فروهر

نکات مهم نورپردازی اتاق

نکات مهم نورپردازی اتاق

نورپردازی اتاق خواب به دلیل استفاده های متفاوتی که دارد بسیار تخصصی است. همه ما به خواب نیاز داریم و می‌توانیم از آن بیشتر و با کیفیت بالاتر استفاده کنیم. نور می تواند خواب شما را مختل کند یا به خواب بهتر کمک کند. اما مهم است که بدانید از چه نوع نوری در اتاق خواب خود استفاده کنید و چه زمانی و کجا از آن استفاده کنید. نکاتی که در ادامه به شما می گوییم، کمک می کند تا نورپردازی مناسب را با انتخاب رنگ نور اتاق داشته باشید. هم چنین این اصول به شما امکان می دهد صبح های بهتر و شب های امن تر داشته باشید.

نور طبیعی در نورپردازی اتاق

همانطور که قبلا هم گفتیم نور طبیعی در اتاق خیلی مهم است. بدن ما در شب به تاریکی و در صبح به روشنایی نیاز دارد. پرده های اتاق می‌توانند چراغ‌های خیابان و نورهای مزاحم را فیلتر کنند و راحت‌تر به خواب برویم. اما این پرده ها همچنین می‌توانند ارتباط ما را با طلوع خورشید قطع کنند.

پرده هایی را برای اتاق خواب خود استفاده کنید که اجازه می‌دهند آفتاب صبحگاهی بتابد. همچنین می توانید از ساعت های زنگ دار مبتنی بر نور یا روشنایی هوشمند  استفاده کنید تا در زمان مناسب نور خورشید را دریافت کنید.

آباژور رومیزی کنار تخت

سعی کنید از آباژور رومیزی کنار تخت یا چراغ‌های آویز با حباب شیشه‌ای شفاف یا لامپ‌های قابل مشاهده که باعث ایجاد نور شدید می‌شوند، دوری کنید. نور زیاد را از چشمان خود دور نگه دارید. همچنین مطمئن شوید که حباب یا شیلد محافظ نور در هنگام نشستن یا تکیه دادن روی تخت تقریباً برابر با سطح چشم شما هستند.

نورپردازی مخفی بالای تخت می‌توانند نور شدید را مستقیماً به شبکیه چشم وارد کنند و بر چرخه خواب تأثیر منفی بگذارند. بنابراین از آنها با دقت استفاده کنید و همیشه روی نورهایی که روی پایین‌ترین حالت قابل استفاده تنظیم شده‌اند استفاده کنید. پیشنهاد فروهر استفاده از دیمر در آباژور و چراغ های مدرن است.

نور اتاق

چراغ های مطالعه

چراغ های مطالعه می تواند به شما کمک کند تا با کتاب مورد علاقه خود به خواب بروید. بهتر است چراغ های مطالع را نیز با دیمرها قرار دهید و سعی کنید تا جایی که می توانید نور آنها را کم کنید. نور زیاد از صفحات سفید کتاب می تواند مشکلاتی را برای بینایی شما در دراز مدت ایجاد کند.

در نظر داشته باشید که تبلت، لپ‌تاپ و تلفن‌ همراه خود را در اتاق دیگری در خانه خود بگذارید. زیرا نوری که می‌تابد می‌تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد در وسایل الکترونیکی با شدت خیلی زیاد وجود دارد.

نورپردازی اتاق به صورت ملایم

نورپردازی ملایم یا نور منعکس شده از دیوارها می تواند درخششی گرم و ایده آل برای اتاق خواب ایجاد کند. ماهیت غیرمستقیم این نورها به محدود کردن میزان نور ورودی به چشم شما کمک می کند. می توانید در اتاق خود از یک یا چند چراغ دیواری مدرن استفاده کنید تا نور ملایم را با شدت ملایم و به صورت بازتابیده از روی دیوار داشته باشید.

اگر در اتاق خواب خود به پنکه سقفی نیاز دارید، بهتر است از پنکه هایی که دارای چراغ هستند دوری کنید. در حالی که بسیاری از پنکه‌های سقفی دارای حباب هایی هستند که اغلب کاری نمی‌کنند. این همان نوری است که می‌تواند ریتم‌های شبانه‌روزی را مختل کند.

نورپردازی اتاق خواب

چراغ های شبانه

در نیمه های شب ممکن است برای رفتن به بیرون اتاق به نور نیاز داشته باشیم. به خصوص اگر اتاق خود را تاریک کرده باشیم. بهترین نوع نور برای این کار در زیر چشمان ما و روی زمین است، مانند انواع چراغ شب. خطوط نور مانند خطوطی که از زیر تخت می‌آیند، نشانه‌های بصری فضا را به ما می‌دهند که می‌تواند تعادل ما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و افتادن شما در تاریکی را کاهش دهد. هم چنین این نور ها آرامش شما را برای خوابیدن مختل نمی کنند.

کنترل روشنایی در اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب را به صورت لایه ای طراحی کنید. این روش به شما امکان می دهد با زمان روز شدت نور نیز تغییر کند. نور می تواند به فضای شما کمک کند تا دکوراسیون اتاق زیبا به نظر برسد، احساس راحتی کنید و نور مناسب را در زمان مناسب دریافت کنید.

به همین دلیل پیشنهاد فروهر این است که نورپردازی اتاق خواب خود را لایه بندی کنید. چراغ‌های کنار تخت، نورپردازی های هنری، دیوارکوب‌ ها و چراغ‌های پله‌ ای همگی می‌توانند با هم ترکیب شوند و اتاقی زیبا و با نور مناسب را ایجاد کنند.

در نهایت سعی کنید روشنایی را با استفاده از تجهیزاتی مانند دیمرها و سیستم‌های هوشمند قابل برنامه‌ریزی کنترل کنید. این تجهیزات می توانند محدود کردن نور را در شب آسان‌تر کنند و روشنایی را در صبح افزایش دهند و حال و هوای مناسب را در بین این دو تنظیم کنند.

نورپردازی اتاق

همه این راه ها می توانند به بهتر شدن نورپردازی مناسب اتاق شما کمک کنند. با استفاده از این روش ها می توانید نور مورد نیاز خود را در شب و روز تامین کنید. هم چنین برای مطالعه و یا انجام کارهای شخصی نیز نور مناسب در دسترس شما است. برای این کار می توانید انواع چراغ های مدرن و به روز را استفاده کنید تا علاوه بر افزایش زیبایی در اتاق خود، به بهتر شدن کیفیت خواب نیز کمک کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

سبد خرید