وبلاگ فروهر

نورپردازی حرفه ای در آشپزخانه

نورپردازی حرفه ای در آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه اگر به صورت درست و اصولی انجام شود، علاوه بر آشپزخانه به زیبایی پذیرایی نیز کمک می کند. برای داشتن یک نورپردازی آشپزخانه ایده آل قبل از هرچیزی شما باید برای نورپردازی خود یک سبک مشخص کنید. در واقع این سبک روش و طراحی شما را برای نورپردازی مشخص می کند. مهم است که محصولات و یا سیستم نورپردازی که برای آشپزخانه خود انتخاب می کنید با اهداف و سبک انتخابی شما همخوانی داشته باشند.

ما در این مطلب از وبلاگ استودیو طراحی فروهر سعی داریم یک سبک نسبتا محبوب و کاربردی برای نورپردازی آشپزخانه به شما معرفی کنیم. برای داشتن این سبک ابتدا باید بدانیم که اهداف ما از انتخاب این سبک چیست و چه محصولاتی را باید انتخاب کنیم. لازم به ذکر است که این سبک از نورپردازی برای اکثر خانه ها قابل اجرا است.

نورپردازی آشپزخانه مدرن

نورپردازی آشپزخانه مدرن

همانطور که گفتیم سبک انتخابی ما برای نورپردازی یک آشپزخانه مدرن است. اگر بخواهیم برای این سبک اهدافی مشخص کنیم می توانیم دسته بندی زیر را یک دسته بندی نسبتا جامع و کلی در نظر بگیریم:

  • اهداف کاربردی
  • اهداف روشنایی
  • اهداف ظاهری
  • اهداف کنترلی

اهداف کاربردی به شما کمک می‌کنند کارهای روزمره مانند تهیه مواد اولیه و پخت و پز را در آشپزخانه راحت تر انجام دهید. اهداف روشنایی نیاز شما به روشنایی را تامین می کند. اهداف ظاهری به آشپزخانه شما در عین حال که ظاهری زیبا و مدرن می دهد ، احساس صمیمیت و راحتی نیز می بخشد. اهداف کنترلی نیز به شما کمک می‌کند تا خود را با نور در زمان های مختلف روز تنظیم کنید و سیستم نورپردازی خود را کنترل کنید.

یک طراح آشپزخانه می تواند به شما در طراحی و اجرای این طرح کمک کند اما در صورتی که شما به مطالب این نوشته توجه کنید می توانید خودتان یک آشپزخانه مدرن و زیبا داشته باشید. ما سعی کرده ایم در ادامه همه موارد را دقیق و کامل توضیح دهیم.

نورپردازی آشپزخانه سقفی

اهداف کاربردی در نورپردازی آشپزخانه مدرن

طراحی روشنایی آشپزخانه شما باید در مرحله اول با ایجاد یک فضای کاری کاربردی انجام شود. شما نیاز دارید تا از این فضا برای انجام کارهای روزمره خود و پخت و پز استفاده کنید. پس باید همه چیز را برای این هدف مهم طراحی کرد. اضافه کردن چراغ‌ها در جاهایی که بیشتر به آن‌ها نیاز دارید، مانند جزیره، سینک و اجاق گاز به شما امکان می‌دهد آشپزی را در فضایی روشن و ایمن انجام دهید.

ما برای دیدن کارهایی که انجام می‌دهیم به نور نیاز داریم. این موضوع به خصوص هنگام استفاده از چاقوهای تیز و حرارت یا دمای بالا برای پخت و پز امری ضروری است. مواردی در که مقاله نورپردازی جزیره آشپزخانه نیز به آن اشاره کردیم. . چراغ های SMD نصب شده در زیر کابینت ها نیز راهی عالی برای افزودن نورپردازی کاربردی به آشپزخانه شما هستند.

اهداف روشنایی

ما در هر محیطی به مدلی از نور نیاز داریم تا فضاهای مختلف را به خوبی روشن کند. نورپردازی سقفی قطعا گزینه‌ای عالی برای این کار است زیرا آنها سطح زیر خود را روشن می‌کنند و نور را از جلوی کابینت منعکس می‌کنند تا فضایی روشن ایجاد کنند. برای این کار می توانید از لوستر مدرن نیز کمک بگیرید. چراغ های دیواری نیز یکی دیگر از روش ها برای تامین نور محیط هستند که می توانند به شما در تامین بهتر اهداف نورپردازی آشپزخانه کمک کنند.

اهداف ظاهری

چراغ‌های ویترینی که به عنوان چراغ‌های تاکیدی نیز شناخته می‌شوند یک ویژگی مشترک دارند. آن‌ها به فضا کمک می‌کنند تا احساس جذابیت و راحتی بیشتری داشته باشید. اگر از کابینت های دارای نورپردازی، لوستر، دیوارکوب یا آویز استفاده کنید، باز هم چراغ های تاکیدی باید از هر جایی که در آشپزخانه ایستاده اید یا نشسته اید قابل مشاهده باشند. چراغ های تاکیدی نیز ممکن است به شما در انجام کارهای کاربردی در آشپزخانه کمک کنند، اما هدف اصلی آنها جلب توجه و ایجاد احساس راححتی در اتاق است. خرید آباژور رومیزی برای میز اپن می تواند یکی از این روش ها باشد.

نکته مهم در نورپردازی آشپزخانه این است که محصولاتی که برای اهداف ظاهری آشپزخانه خود انتخاب می کنید با سبک انتخابی شما همخوانی داشته باشند. برای مثال یک چراغ  دیواری به سبک کلاسیک را برای یک آشپزخانه مدرن انتخاب نکنید. در مورد سبک هدف و طراحی آشپزخانه خود به دقت فکر کنید و سپس تعیین کنید که آیا وسایل روشنایی که انتخاب می کنید می توانند هر یک از هدف های مورد نیاز شما را در سیستم نورپردازی برطرف کنند یا خیر. سعی کنید از سبک های مدرن و به روز استفاده کنید تا بتوانید حق انتخاب بیشتری در انتخاب انواع محصولات داشته باشید.

نورپردازی آشپزخانه مینیمال

اما اگر علاقه ای به انتخاب محصولات تزیینی روشنایی ندارید میتوانید از محصولاتی استفاده کنید که ضمن جذابیت ظاهری، اهداف کاربردی و روشنایی نورپردازی آشپزخانه را نیز دربرگیرند.  به حداقل رساندن وسایل قابل مشاهده نیز یک ویژگی برای داشتن یک آشپزخانه به سبک مدرن است.

نوارهای SMD مخفی که قابل نصب در اکثر قسمت های مختلف آشپزخانه هستند این موضوع را برای شما بسیار راحت تر میکنند چون به صورت همزمان  به محیط آشپزخانه شما زیبایی ظاهری میبخشند و هم اهداف کاربردی و روشنایی را میسر میکنند.

اهداف کنترلی

گاهی ممکن است نیاز باشد که شما از راه دور سیستم نورپردازی آشپزخانه خود را کنترل کنید. برای انجام این کار کنترل های از راه دور به شما بسیار کمک خواهند کرد. همچنین ممکن است شما نیاز داشته باشید تا شدت روشنایی را کنترل کنید و در برخی ساعات شدت آن را کم یا زیاد کنید. برای این کار می توانید از انواع دیمرها کمک بگیرید. دیمر بهترین گزینه برای این نیاز شما خواهد بود.

نورپردازی آشپزخانه

همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتیم برای داشتن یک سیستم نورپردازی آشپزخانه بهینه مهم ترین نکته مشخص کردن سبک حاکم بر آشپزخانه است. بعد از انتخاب سبک باید هدف هایی که در آن سبک مدنظر است را مشخص کرد تا بر اساس آن هدف ها مسیرهای طراحی سیستم را برنامه ریزی کرد. انتخاب محصولات روشنایی درست و همخوان با سبک هم نکته قابل توجهی است که حتما باید به این نکته دقت داشته باشید. با رعایت کردن نکات گفته شده و کمی دقت در انتخاب سبک می توانید به راحتی نورپردازی آشپزخانه خود را مطابق سلیقه و سبک خود اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفده =

سبد خرید