وبلاگ فروهر

رنگ نور مناسب خواب

رنگ نور مناسب خواب

کیفیت خواب یکی از مولفه های مهم در سلامت زندگی است. به همین دلیل نیز روز 15 مارس به عنوان روز جهانی خواب نام گذاری شده است.  متخصصان طراحی اتاق خواب رنگ نور مناسب برای خواب و سایر ویژگی هایی که برای خواب با کیفیت لازم است را مشخص کرده اند.
همانور که می دانید ما حدود یک سوم زندگی خود را در اتاق خواب می گذرانیم. در زمان استراحت ما انرژی حیاتی مورد نیاز خود را برای جلوگیری از بیماری، خلاقیت در محل کار و تفکر باز ذخیره می کنیم. وسایل اتاق خواب مانند آباژور ایستاده، وسایل چوبی مانند تخت و میز یا تشک مناسب می‌تواند به دستیابی به خواب با کیفیت مورد نیاز کمک کند، اما کارشناسان می‌گویند نحوه نورپردازی فضای خواب شما در واقع می‌تواند تفاوت را ایجاد کند و خواب را عمیق تر کند. دمای رنگ نور یکی از ویژگی های نورپردازی است که در اتاق باید به خوبی رعایت شود. هم چنین سایر پارامترهای مناسب خواب را از منظر نورپردازی خواهیم گفت.

رنگ نور مناسب خواب

پرده های آرامش بخش

همانطور که نور طبیعی برای بیدار کردن ما مهم است، تاریکی چیزی است که به بدن ما می گوید زمان خواب فرا رسیده است و به ما کمک می کند تا در طول شب (یا روز اگر شیفت شب دارید) بخوابیم. پرده‌های تاریک می‌توانند جلوی رسیدن نورهای خیابان، چراغ‌های ماشین ها و سایر عواملی که حواسمان را پرت می‌کنند را بگیرند. طراحان داخلی معتقدند: «پنجره‌ها با آستر تاریک، اتاق را  پیله‌ مانند می کنند تا زمانی که برای آن نور طبیعی آماده شوید».

کارسناسان طراحی و سلامتی پرده های های دوتایی را به شما  توصیه می کنند. یک پرده که اتاق را کاملا تاریک می کند و یکی از نوع شفاف که برای استفاده در ساعات روشنایی روز استفاده می شود. به خصوص در یک مکان آفتابی و خوش منظره، یک سایه روشن همراه با یک پرده شفاف می‌تواند مانعی ظریف ایجاد کند که مانع هیچ دیدی نمی‌شود و می‌تواند به تابش نور طبیعی به داخل منزل نیز کمک کند.

رنگ نور مناسب برای خواب

رنگ نور مناسب خواب چیست؟

به جای تکیه بر یک نور بالای سر، انواع گزینه های نورپردازی هدفمند را برای کمک به بهبود خواب استفاده کنید. به عنوان مثال چراغ دیواری می تواند نور را برای مطالعه شبانه یک نفر تامین کند، بدون اینکه فرد طرف دیگر تخت را بیدار کنند. (استفاده از چراغ دیواری باعث صرفه جویی در فضای با ارزش میز کنار تخت نیز می شود) یک نور شب ملایم در اتاق نیز می تواند از زمین خوردن در تاریکی جلوگیری کند، اما حالت بیداری کامل بدن شما را فعال نمی کند یا خواب را مختل نمی کند. استفاده از چراغ شب می تواند این نور را برای شما تامین کند.

قطع کردن برق

محققان سلامتی از مدت ها قبل در مورد تأثیر منفی صفحه نمایش های الکترونیکی در اتاق خواب هشدار داده اند. اگر از اتاق برای چیزی غیر از خواب استفاده شود باید نگران کیفیت خواب خود باشید. نه تنها تلویزیون می تواند یک قاتل خلق و خو باشد، بلکه طبق گفته بنیاد ملی خواب، نور آبی مصنوعی که تلویزیون ساطع می کند می تواند بدن را فریب دهد تا فکر کند که قرار است بیدار باشد.

به همین دلیل طراحان دکوراسیون حرفه ای مشتریان خود را از داشتن تلویزیون در اتاق خواب به شدت منع می کنند و به آنها پیشنهاد می کند که از یک ساعت زنگ دار سنتی استفاده کنند و اجازه دهند تلفن همراه و سایر دستگاه های آنها یک شب در اتاق دیگری شارژ شوند. اگر کسی دوست ندارد تا از تلویزیون اتاق خواب خود دل بکند، بنیاد ملی خواب توصیه می کند چند ساعت قبل از خواب آن را به همراه سایر صفحه نمایش های کوچکتر خاموش کنید. قرار دادن تلویزیون دور از دید، در کابینتی با در یا پرده ای که بسته می شود نیز می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب شود.

نور مناسب خواب

فراتر از لامپ های ضروری

لامپ‌های رشته‌ای استاندارد به اندازه لامپ‌ SMD کم مصرف نیستند، اما نوری که از خود ساطع می‌کنند گرم‌تر است و برای اتاق‌ خواب‌ها مناسب‌تر است. به گفته بنیاد ملی خواب، حتی بهتر از لامپ های رشته ای، نور طیف قرمز است که بیشترین کمک را برای خوابیدن خواهد کرد. برخی طراحان نیز لامپ های صورتی کم رنگ را توصیه می کند که می توان شدت آن را تنظیم کرد.

فضای آرامش بخش

هماهنگ کردن لامپ های صورتی ملایم و پرده های تیره با اتاقی که دکوراسیون آن آرامش را تداعی می کند، می تواند فضا را برای آرامش بیشتر آماده کند.

خوب خوابیدن همیشه در فهرست خواسته‌های همه ما قرار دارد و اخیراً به درخواست رایج‌تری برای کارمندان نیز تبدیل شده است. همه ما به دنبال محیطی هستیم که حس آرامش و سکوت را برانگیزد. هنگامی که یک اتاق خواب از نظر بصری بیش از حد پر سر و صدا است، با رنگ ها و الگوهای خشن، می تواند به اندازه تلویزیون یا تلفن همراه حواس پرت کننده باشد. از آنجایی که فناوری همیشه به نوک انگشتان ما نزدیک است، کاهش سرعت و آرامش برای ما به اندازه کافی سخت است.

از نظر شما چه انتخاب های رنگ نور مناسب خواب به شما کمک می کند تا خواب خوبی داشته باشید؟ در قسمت نظرات پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

سبد خرید