وبلاگ فروهر

تاثیر نورپردازی بر انسان

تاثیر نورپردازی بر انسان

بسیاری از افراد در طول روز حس بهتری نسبت به شب دارند. همین موضوع نشان دهنده تاثیر نورپردازی بر انسان می باشد. اما تحقیقات جدید دانشمندان نیز این موضوع را ثابت کرده است که شار نوری و رنگ نور تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی روان دارد. شما به طور متوسط در روزهای آفتابی و با نور طبیعی حس بهتری نسبت به روزهای ابری و با نور مصنوعی دارد. به همین دلیل نیز لازم است تا نور مورد نیاز خود را از منابع مختلف تامین کنید.

در ادامه این نوشته می خواهیم در مورد تاثیر نورپردازی بر انسان با استفاده از نورپردازی مدرن بیشتر صحبت کنیم. استفاده از برخی روش های نوین مانند استفاده از یک لوستر مدرن می تواند برای سلامتی شما بسیار مفید باشد.

تاثیر نورپردازی بر انسان

تاثیر نورپردازی بر انسان چیست؟

بهتر است بدایند که درست مثل نور طبیعی‌، نور مصنوعی نیز در احساس ما تأثیر دارد. نور باعث تولید سروتونین می‌شود که به هورمون شادی معروف است و نیز ملاتونین که خواب و بیداری ما را تنظیم می‌کند.

کاهش میزان نور باعث نوسانات سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدن شده و باعث خواب آلودگی می‌شود. این تنها جنبه‌های زندگی ما نیست که تحت تأثیر نور است. نور از متابولیسم بدن انسان حمایت کرده و به ما در حفظ وزن سالم کمک می‌کند. همچنین چشمان ما را در فرم مناسب نگه می‌دارد.

تاثی نورپردازی طبیعی و مصنوعی بر احساسات

پویایی نور طبیعی روز می‌تواند تا حد قابل توجهی با استفاده از نورپردازی درست ایجاد شود. نورپردازی خانه وقتی شبیه نور طبیعی باشد، باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشیم.

ریتم طبیعی روز با طلوع آفتاب، با نور گرم صبح که به تدریج به رنگ نور روز خود می‌رسد ، تقریباً با 6500K شروع می‌شود. دمای رنگ نور حدود ساعت 2 عصر کاهش می‌یابد. در ظهر و بعد از ظهر مقدار نور آبی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و رنگ‌های گرم شروع به تسلط می‌کنند.

تاثیر نورپردازی بر احساسات

تاثیر رنگ نور بر احساسی که داریم

هنگام انتخاب نور و طراحی نورپردازی‌، مهم‌ترین پارامتر باید رنگ نور باشد (دمای رنگی که با کلوین بیان می‌شود)

 • سفید خنک (5000 تا 6500 کلوین)، باعث نشاط و کمک به تمرکز می‌شود.
 • سفید خنثی ( 3500 تا 4000  کلوین) رنگ متوسط ​​، مطابق با رنگ نور طبیعی بعد از ظهر. بر روی انسان تأثیر خنثی دارد.
 • سفید گرم  (2700 تا 3000 کلوین)، استراحت را راحت‌تر می‌کند و ما را در حالت آرامش قرار می‌دهد. این رنگی است که هنگام طلوع و غروب خورشید مشاهده می‌شود.

اکنون شما می‌دانید که چگونه می‌توان به درستی ، رنگ نور را برای اتاق‌های خود انتخاب کرد.

 • اتاق خواب – رنگ گرم (باعث بهبود کیفیت خواب و مؤثر بودن استراحت می‌شود).
 • راهرو – رنگ گرم (باعث می‌شود اتاق‌ها دنج‌تر به نظر برسند).
 • مطب – رنگ سرد (به شما در تمرکز کمک می‌کند).
 • اتاق‌هایی که رفت و آمد زیادی دارند: آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن، کارگاه – رنگ خنثی (رنگ واقعی اشیا را به واقع قابل نمایش‌تر نشان می‌دهد و در طول مراقبت و آرایش روزمره مفید خواهد بود).
 • اتاق کودکان – رنگ نور به سن کودک بستگی دارد. رنگ مطلوب برای مردمک چشم – به خصوص پشت میز – سرد خواهد بود و رنگ گرم به کودک کمک می‌کند تا شب راحت بخوابد.
تاثیر نور بر احساس

خطرات ناشی از استفاده از منابع نوری که با استانداردها مطابقت ندارند چیست؟

 • خطرات ناشی از اشعه ماورا بنفش اکتینیک برای چشم و پوست.
 • خطر اشعه UV-A برای چشم.
 • خطر نور چشم از نور آبی.
 • خطر مادون قرمز برای چشم.
 • خطر حرارتی برای پوست.
 • خطر حرارتی شبکیه چشم.

اگرچه ایمنی فوتو بیولوژیکی یکی از الزامات اساسی مندرج در بخشنامه های اروپایی است، اما بسیاری از منابع نور عرضه شده در بازار با این استانداردها مطابقت ندارند. با بررسی مجوزهای بازار مطمئن شوید که از چراغ ها و لامپ های تولید کنندگان مشهور استفاده می کنید.

یک توصیه برای خانم ها

برای خانم هایی که زیاد آرایش انجام می دهند طبیعی است که رنگ پوست در آینه بسیار مهم باشد و نورپردازی باید به گونه ای باشد تا بتوانند سایه زیر را به درستی انتخاب کنند. من توصیه نمی کنم از لامپ های سنتی استفاده کنید، چرا که طول عمر بسیار کمی دارند، نور زرد رنگ تولید می کنند، انرژی زیادی مصرف می کنند و بسیار گرم می شوند. چراغ های فلورسنت سنتی که بر روی سقف چشمک می زنند نیز بسیار ناخوشایند هستند. اما چراغ های LED ماندگار و بسیار کم مصرف است. این چراغ ما را قادر می سازد رنگ مناسبی را انتخاب کنیم که رنگ طبیعی صورت ما را نشان دهد. چراغ های LED GU10 با CRI بیش از 95 و رنگ خنثی نور عالی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + ده =

سبد خرید