وبلاگ فروهر

انتخاب رنگ نور اتاق

رنگ نور اتاق

انتخاب رنگ نور برای اتاق خواب یکی از فاکتورهای مهم برای آسایش و طراحی دکوراسیون شما می باشد. بهتر است رنگ نوری را انتخاب کنید که علاوه بر متفاوت کردن دکوراسیون اتاق، آسایش و راحتی بیشتری را برای شما داشته باشد. در این نوشته می خواهیم برخی از مهم ترین نکاتی که باید در نطر بگیرید را از دید طراحان و روانشناسان به شما بگوییم. شما می توانید این فاکتورها را در هنگام خرید لوستر و یا خرید آباژور رومیزی لحاظ کنید.

رنگ نور مناسب اتاق

اهمیت رنگ نور در اتاق خواب

ما حدود یک سوم زندگی خود را در رختخواب می گذرانیم. در  ساعات استراحت، ما انرژی حیاتی مورد نیاز خود را برای جلوگیری از بیماری، انرژی مورد نیاز برای محل کار و تفکر و زندگی روزمره استفاده می کنیم. ویژگی‌های اتاق خواب مانند رو تختی های نرم و یا تشک راحت می‌تواند به دستیابی به خواب بهتر کمک کند، اما کارشناسان می‌گویند نحوه نورپردازی فضای خواب شما در واقع می‌تواند تفاوت بیشتری را ایجاد کند.

پرده های آرامش بخش

نور طبیعی برای بیدار کردن ما مهم است. تاریکی به بدن ما می گوید زمان خواب فرا رسیده است و به ما کمک می کند تا در طول شب (یا روز اگر شیفت شب دارید) بخوابیم. پرده‌های ضخیم و تاریک می‌توانند جلوی درخشش لامپ‌ های بیرون خانه و سایر عواملی که مزاحمت ایجاد می کنند را از بین ببرند. طراحان داخلی حرفه ای معتقدند: «پنجره‌ ها با قاب های تیره، اتاق را مانند پیله‌ می کنند تا زمانی که برای آن نور طبیعی آماده شوید».

برخی طراحان نیز استفاده از چند پرده دوتایی را به مشتریان خود توصیه می کنند. با یک پرده که اتاق را کاملا تاریک می کنید و یکی با شفافیت بیشتر برای استفاده در ساعات کاری است. روشنایی روز، به ویژه در یک مکان آفتابی و خوش منظره، یک سایه روشن همراه با یک پرده شفاف می‌تواند مانعی ایجاد کند تا به تابش شدید خورشید شما را اذیت نکند. علاوه بر این از نور طبیعی در اتاق خود نیز استفاده می کنید.

انتخاب رنگ نور اتاق

استفاده از انواع چراغ ها

به جای تکیه بر یک نور بالای سر، انواع گزینه های نورپردازی هدفمند را برای کمک به بهبود خواب امتحان کنید. به عنوان مثال، آباژورهای دیواری، می توانند نور را برای مطالعه شبانه متمرکز کنند، بدون اینکه فرد طرف دیگر  را بیدار کنند. (نصب دیواری باعث صرفه جویی در فضای با ارزش میز کنار تخت نیز می شود.) یک چراغ شب نیز می تواند از زمین خوردن در تاریکی جلوگیری کند. این نوع چراغ ها حالت بیداری کامل بدن شما را فعال نمی کند یا خواب نفر دوم در اتاق را مختل نمی کند.

قطع کردن برق

روانشناسان از مدت ها قبل در مورد تأثیر منفی صفحه نمایش های الکترونیکی در اتاق خواب هشدار داده اند. اگر از اتاق برای چیزی غیر از خواب استفاده شود، نه تنها تلویزیون می تواند یک قاتل خلق و خو باشد، بلکه طبق گفته روانشناسان، نور آبی مصنوعی که تلویزیون ساطع می کند می تواند بدن را فریب دهد تا فکر کند که قرار است بیدار باشد.

به همین دلیل طراحان اکثرا افراد را از داشتن تلویزیون در اتاق خواب به شدت منع می کنند و به آنها پیشنهاد می کند که از یک ساعت زنگ دار سنتی استفاده کنند و اجازه دهند تلفن همراه و سایر دستگاه های آنها در اتاق دیگری شارژ شوند. اگر کسی آماده جدا شدن از تلویزیون اتاق خواب خود نیست، روانشناسان توصیه می کنند چند ساعت قبل از خواب آن را به همراه سایر صفحه نمایش های کوچکتر مانند موبایل خاموش کنید. قرار دادن تلویزیون دور از دید، در کابینتی با در یا پرده ای که بسته می شود نیز می تواند باعث ایجاد اختلال در استفاده از آن شود.

رنگ نور اتاق

استفاده از لامپ های جدید

لامپ‌ های رشته‌ ای معمولی به اندازه لامپ‌های LED یا SMD  کم مصرف نیستند، اما نوری که از خود ساطع می‌کنند گرم‌تر است و برای اتاق خواب‌ ها مناسب‌ تر است. تحقیقات نشان داده است که طبق گفته روانشناسان، نور طیف قرمز است حتی بیشتر از لامچ های رشته ای بیشترین کمک را برای خواب راحت دارد. لامپ های صورتی کم رنگ هم پیشنهاد دیپری است که می توانید شدت آن را تنظیم کنید.

ایجاد یک فضای آرامش بخش

استفاده از لامپ های صورتی ملایم و سایه های تیره با اتاقی که دکوراسیون آن آرامش را تداعی می کند، می تواند فضا را برای آرامش بیشتر شما آماده کند.

به عقیده طراحان خوب خوابیدن همیشه در فهرست خواسته‌های افراد قرار دارد و اخیراً به درخواست رایج‌ تری برای اکثر ما تبدیل شده است. افراد به دنبال محیطی هستند که حسی آرام و ساکت را نشان دهد. هنگامی که یک اتاق خواب از نظر بصری بیش از حد پر سر و صدا است، با رنگ ها و الگوهای قدیمی، می تواند به اندازه تلویزیون یا تلفن همراه حواس پرت کننده باشد. از آنجایی که فناوری همیشه به نوک انگشتان ما نزدیک است، کاهش سرعت و آرامش برای ما همیشه سخت است.

حال که با انتخاب رنگ نور اتاق بیشتر آشنا شدید، در قسمت نظرات بگویید چه انتخاب های نور اتاق خواب به شما کمک می کند تا خواب خوبی داشته باشید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =