وبلاگ فروهر

اشتباهات رایج نورپردازی

اشتباهات رایج نورپردازی

یک نورپردازی خوب می تواند به ما کمک کند تا بهتر دیده شویم، احساس بهتری داشته باشیم و حتی در خانه خود با حس بهتری  زندگی کنیم. بنابراین، اگر ما با اشتباهات رایج نورپردازی آشنا نشویم و نتوانیم آن ها را کنترل کنیم، ممکن است این اشتباهات رایج در نورپردازی منجر به از دست دادن راحتی و شادی خانه شما شوند. در اینجا با هم به بررسی چند اشتباه رایج در نورپردازی که می تواند در سراسر خانه رخ دهد و نکات مفیدی برای اجتناب از آن ها خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله نورپردازی خانه را نیز مطالعه بفرمایید.

اشتباهات رایج در نورپردازی چیست؟

هدفمند نبودن نورپردازی

شما در هر کدام از قسمت های خانه خود که نورپردازی انجام می دهید باید به این نکته توجه داشته باشید که هدف شما از نورپردازی و روشن کردن آن قسمت از منزل یا محل کار خودتان چیست تا درگیر اشتباهات رایج نورپردازی نشوید. یکی از مشکلاتی که هدفمند نبودن نورپردازی برای شما ایجاد خواهد کرد ممکن است عدم توازن روشنایی در محیط ها باشد. یعنی ممکن است نور زیادی در یک محیط متمرکز شود که آن محیط به این حجم از نور نیاز نداشته باشد .

برای مثال نورپردازی آشپزخانه یکی از محیط هایی است که نیاز به نورپردازی قوی و متمرکز دارد که در این مورد قبلا در مقاله نورپردازی حرفه ای آشپزخانه به طور مفصل پرداخته بودیم. هم چنین نورپردازی جزیره آشپزخانه باید به خوبی با چراغ های آویز و چراغ های مخفی و یا زیر  کابینتی روشن  شوند. اما بسیاری از آشپزخانه ها از تابش نور روی زمین نسبت به کانترهایی که بیشتر به آن نیاز دارند، رنج می برند. اضافه کردن چراغ‌های سقفی با موقعیت مناسب، چراغ‌ های آویز بالای جزیره آشپزخانه و نورپردازی زیر کابینت از جمله راه‌هایی هستند که می‌توانید از نور کافی محیط کار آشپزخانه ‌تان اطمینان حاصل کنید.

اشتباه در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

اجرا کردن یک سیستم نورپردازی متناسب در حمام و سرویس بهداشتی کار سختی نیست  فقط کافی است با اصول نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی آشنایی داشته باشید. یکی از پرتکرار ترین اشتباهات رایج در نورپردازی حمام و سرویس ها مربوط به آینه است. هنگام قرار دادن چراغ ها درسرویس، بهتر است از نور شدید از بالا که باعث ایجاد سایه های عمیق زیر چشم و چانه شما می شود اجتناب کنید.

اشتباهات نورپردازی

اشتباه در نورپردازی اتاق خواب

ممکن است نورپردازی اتاق خواب شما هم مانند بسیاری از اتاق خواب ها دارای یک پنکه در مرکز سقف باشد، که عموما در این نوع چیدمان ها که دارای یک پنکه سقفی در مرکز اتاق و یک لامپ سقفی  توکار در هر گوشه است. این چیدمان هندسی متداول، اغلب منجر به تابش نور در جاهایی که نیازی به آن نیست می‌شود و قسمت‌های پرتردد اتاق خواب را در تاریکی می‌گذارد. به جای نورپردازی بالای سر که نور را به محیط اتاق خواب می راند، لایه هایی از نور را در مناطقی که بیشترین نیاز به روشنایی در آن محیط است ادغام کنید. به جای استفاده از چراغ های سقفی در هر گوشه، یک جفت چراغ سقفی به صورت استراتژیک در بالای قسمت از اتاق که نیاز به روشنایی بیشتر می باشد قرار گرفته است. چراغ های آویز در دو طرف تخت، چراغ های رومیزی و یا چراغ های شب  نور تکمیلی  را برای اتاق خواب شما در شب فراهم می کند.

نامتعادل بودن نور

ما با گذر زمان در روز ممکن است به اندازه های متفاوتی نیاز به نور داشته باشیم و یا ممکن است یک روز که دوستان خود را به یک میهمانی در خانه خود دعوت کرده ایم میزان زیادی روشنایی نیاز داشته باشیم. ولی در زندگی روزمره به این میزان از نور نیاز نداشته باشیم. پس باید بتوانیم تعادل را در نورپردازی خانه خود رعایت کنیم. یکی از روش های برقراری تعادل در نورپردازی استفاده از سیستم های نورپردازی قابل کنترل است. در این نوع سیستم ها دیمرها و کنترل‌ها را اضافه کنید تا بیشترین بهره را از نورپردازی خود ببرید و حالت مناسب را برای زمان مناسب تنظیم کنید.

اشتباهات رایج در نورپردازی

 نورپردازی دکوراتیو اغراق آمیز

ممکن است شما با نورپردازی بیش از حد بر روی یک تابلو گران قیمت در منزل خود تمام توجه را به آن تابلو جلب کنید. اما با این کارهم تمرکز در روشنایی را بیهوده صرف کرده اید و هم میزان زیادی از نور را در جایی استفاده کرده اید که نیازی به مصرف کردن نبود. این نور همچنین باعث ایجاد سایه در اطراف اجسام دکوراتیو می شود. پس هنگام نورپردازی وسایل دکوراتیو دقت کنید و از اغراق کردن در نورپردازی اجسام دکوراتیو بپرهیزید.

اشتباهات رایج نورپردازی

ما در این مطلب سعی کردیم که اشتباهات رایجی که تا به حال در سیستم های روشنایی پیش آمده را با شما در میان بگذاریم تا شما هم از این اشتباهات باخبر شوید. سعی کردیم راه حل هایی هم برای مقابله با آن ها به شما داده باشیم. شما نیز میتوانید با استفاده از این راهکارها از این اشتباهات دوری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =

سبد خرید